Prezydent Andrzej Duda zapewnia, że jego działania i stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainmę są jednoznaczne

3 lutego 2024

Prezydent Andrzej Duda zapewnia, że jego działania i stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainmę są jednoznaczne: Rosja łamie prawo międzynarodowe, jest agresorem i okupantem. Napaść rosyjska na Ukrainę i okupacja międzynarodowo uznanych terytoriów Ukrainy, w tym Krymu, to zbrodnia – pisze prezydent na portalu X.

Wczoraj w rozmowie z Kanałem Zero Andrzej Duda powiedział, że nie wie, czy Ukraina odzyska Krym, a półwysep „jeżeli popatrzymy historycznie, to przez więcej czasu był w gestii Rosji”. Dziś na portalu X prezydent napisał, że wojna na Ukrainie nie może się zakończyć zwycięstwem Rosji. „Trzeba zatrzymać, pokonać i zablokować na przyszłość rosyjski imperializm. Ukraina musi wygrać, bo tę wojnę musi wygrać Wolny Świat. Wszyscy stoimy ramię w ramię przy wolnej, suwerennej i niepodległej Ukrainie przeciw agresji i brutalnemu imperializmowi!” – napisał prezydent. Do wczorajszej wypowiedzi Andrzeja Dudy o Krymie odnieśli się między innymi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz. „Krym to Ukraina: jest i pozostanie” – napisał ambasador na portalu X. „Prawo międzynarodowe – podstawa. Czasowa okupacja Krymu przez Rosję to zbrodnia wojenna, za którą ona zostanie ukarana. Deokupacja Krymu to nasze wspólne z wolnym światem zadanie i obowiązek. Zrobimy to bez wątpienia. Wierzymy i działamy razem” – napisał Wasyl Zwarycz. Minister Sikorski napisał z kolei, że Polska uznaje niepodległość Ukrainy w międzynarodowo ustanowionych granicach „które wielokrotnie potwierdziła Federacja Rosyjska: poczynając od traktatu z 19 listopada 1990, poprzez memorandum budapeszteńskie z 5 grudnia 1994 oraz traktat o granicy z 28 stycznia 2003”.

PARTNERZY