Prezydent Biden przed spotkaniem z Putinem: Jestem zawsze gotowy

16 czerwca 2021

Jestem zawsze gotowy” – powiedział przed spotkaniem z Władimirem Putinem prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden. Do rozmowy przywódców dojdzie  w Genewie.

 

Planowana jest około czterogodzinna dyskusja z udziałem delegacji z obu krajów. Wczoraj Joe Biden został zapytany przez dziennikarzy o nastroje przed tą rozmową. Amerykański polityk odpowiedział krótko, że jest „zawsze gotowy”. Kilka dni temu, podczas szczytu NATO w Brukseli Joe Biden nie ukrywał jednak, że będzie to trudne spotkanie: – Spotykałem się już z nim, jest bystry, twardy i przekonałem się, że jest – jak mawialiśmy grając w baseball -„godnym przeciwnikiem” – powiedział na konferencji prasowej.

Strona amerykańska zaznacza, że Joe Biden nie będzie unikał trudnych tematów, związanych z cyberbezpieczeństwem, sytuacją na Ukrainie i łamaniem praw człowieka w Rosji. Joe Biden mówił w Brukseli, że są obszary, na których między Białym Domem a Kremlem może dojść do porozumienia. Amerykański prezydent podkreślił równocześnie, że przygotowany jest także na scenariusz, w którym ze strony Władimira Putina nie będzie woli współpracy. Jak dodał: – Nie dążę do konfliktu z Rosją. Ale odpowiemy, jeśli Rosja będzie nadal prowadziła swoje szkodliwe działania. Nie zawiedziemy w obronie sojuszu północnoatlantyckiego i demokratycznych wartości. Jako sojusznicy zapewniamy też o naszym trwającym wsparciu dla niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy.

Joe Biden i Władimir Putin spotkają się w XVIII wiecznej willi La Grange, nad jeziorem Genewskim. Szwajcarzy przygotowywali się do tego spotkania od wielu tygodni. Część ulic oraz promenada wokół jeziora genewskiego zostały zamknięte, ulice patrolują policja i wojsko. Szwajcarskie władze wezwały mieszkańców to pozostania w domu, jeśli to możliwe.

PARTNERZY