Prezydent-elekt Iranu nie zamierza spotkać się z prezydentem USA

21 czerwca 2021

Zwycięzca wyborów prezydenckich w Iranie, ultrakonserwatywny polityk Ebrahim Raisi na swojej pierwszej od wyborów konferencji prasowej w poniedziałek oświadczył, że nie zamierza spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem.

 

 

W niedzielę zakończyła się kolejna runda rozmów w Wiedniu pod egidą Unii Europejskiej w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego z Iranem, z którego USA wycofał poprzedni prezydent tego kraju Donald Trump. Odnosząc się do spotkania, szef irańskiego wymiaru sprawiedliwości Raisi skrytykował w poniedziałek wycofanie się USA z umowy oraz zarzucił UE niewywiązywanie się ze zobowiązań. Na konferencji Raisi zadeklarował także, że „polityka zagraniczna Iranu nie będzie ograniczona jedynie do porozumienia nuklearnego.” „Będziemy rozmawiać ze światem” – dodał. Przyszły przywódca Iranu zapowiedział, że w kwestii stosunków międzynarodowych priorytetem jego rządu będzie poprawa stosunków z sąsiadami w regionie Bliskiego Wschodu, w tym napiętej kwestii stosunków z Arabią Saudyjską. Raisi nawiązał do zerwanych w 2016 roku stosunków dyplomatycznych z tym państwem, oznajmiając w poniedziałek, że „nie widzi przeszkód ze strony Iranu, by ponownie otworzyć ambasady”.

Zaapelował do Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników, by „natychmiast zaprzestali swoich interwencji w Jemenie”, gdzie trwa konflikt zbrojny. Odrzucił ponadto odniósł zarzuty pod swoim adresem ze strony USA i organizacji pozarządowych w sprawie łamania praw człowieka. W 1988 roku jako prokurator skazywał na śmierć więźniów politycznych po wojnie irańsko-irackiej, na których kolejno wykonano tysiące egzekucji. W poniedziałek Raisi przekonywał, że „bronił praw człowieka na każdym stanowisku, jakie dotąd sprawował” i powinien wręcz zostać nagrodzony za obronę praw i bezpieczeństwa narodu irańskiego. Twierdził, że amerykańskie sankcje wobec niego są bezpodstawne, gdyż wykonywał jedynie swoją pracę. Prezydent elekt Iranu jest popierany przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego kraju, ajatollaha Alego Chameneia. Raisi obejmie urząd w sierpniu.

PARTNERZY