Prezydent Joe Biden: Amerykańskie wojska w Polsce pozostaną na długo

2 listopada 2022

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że wojska amerykańskie pozostaną w Polsce. Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, Biały Dom zasugerował wcześniej, że dodatkowe siły USA skierowane na wschodnią flanką NATO nie opuszczą Europy w przewidywalnej przyszłości.

Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał prezydenta Joe Bidena, na jak długo zamierza pozostawić amerykańskie wojska w Polsce i innych krajach NATO.
„Pozostaną tam na długo” – odpowiedział Joe Biden, gdy opuszczał Salę Wschodnią Białego Domu po wystąpieniu na temat gospodarki. W poniedziałek koordynator komunikacji strategicznej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Białego Domu John Kirby dał do zrozumienia, że dodatkowe wojska amerykańskie pozostaną na dłużej wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. „Prezydent Biden skierował dodatkowe 20 000 amerykańskich żołnierzy do Europy, a teraz wprowadziliśmy mechanizm, dzięki któremu mogą oni tam pozostać na zasadzie rotacji co najmniej na przewidywalną przyszłość” – powiedział John Kirby w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia. Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu dodał, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do zmiany krajobrazu bezpieczeństwa w Europie.

PARTNERZY