Prezydent powołał zespół do opracowania projektu ustawy w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego

1 czerwca 2021

Prezydent Andrzej Duda powołał Zespół, który zajmie się opracowaniem projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Projekt będzie bazą do inicjatywy ustawodawczej prezydenta.

Nadzór nad pracami Zespołu będzie pełniła minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. Prezydent Andrzej Duda mówił wczoraj w TVP Info, ż e Pałac Saski powinien zostać przywrócony Polsce i Polakom. Wyraził nadzieję, że do końca czerwca uda się przygotować projekt ustawy w tym zakresie. „To dzieło, które powinno zostać zrealizowane” – podkreślił prezydent. „To jest idea prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prace archeologów odsłoniły fundamenty pałacu. Wydaje mi się, że tak, jak kiedyś państwo polskie odbudowało Zamek Królewski w Warszawie dzięki ofiarności polskiego społeczeństwa, tak samo państwo polskie powinno odbudować Pałac Saski oraz sąsiadujące z nim Pałac Bruhla oraz okoliczne kamienice. One stanowią historyczne dziedzictwo Warszawy” – mówił Andrzej Duda.

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 roku, ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Jego odbudowa została zapowiedziana w programie Polski Ł ad, przedstawionym przez Zjednoczoną Prawicę. Prezydent Andrzej Duda w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada 2018 roku, podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie.

PARTNERZY