Prezydent Zełenski o ukraińskiej kontrofensywie: Odzyskaliśmy kontrolę nad 6 tysiącami kilometrów i idziemy dalej

12 września 2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym przemówieniu w mediach społecznościowych, podkreślał, że ataki wojsk rosyjskich na obiekty energetyczne w jego kraju, to efekt porażek agresora na froncie.

„Wczoraj i dziś wojsko rosyjskie uderzyło w ukraińską infrastrukturę energetyczną. Setki tysięcy Ukraińców żyje w ciemnościach – bez prądu. To domy, szpitale, szkoły, zakłady usługowe. Rosyjskie rakiety trafiły dokładnie w te obiekty, które nie mają podłączenia do infrastruktury Sił Zbrojnych naszego kraju. Z jednej strony to znak desperacji tych, którzy rozpętali tę wojnę. Tak reagują na porażkę sił rosyjskich w obwodzie charkowskim. Są bezradni wobec naszych bohaterów na polu walki, więc atakują podstępnie infrastrukturę cywilną”- mówił. Prezydent Wołodymyr Zełenski dodał, że Rosja stara się też przeszkodzić możliwej pomocy Ukrainy Europie znajdującej się z kryzysie energetycznym.
„Nasz eksport energii elektrycznej jest tym, czego Rosja teraz bardzo się boi, bo możemy zniweczyć rosyjskie plany, aby tej zimy wydrenować kieszenie Europejczyków szalonymi cenami energii.. Musimy wzmocnić naszą współpracę, aby przezwyciężyć rosyjski terror. Rosję trzeba uznać za państwo terrorystyczne. Wzmocnić sankcje – potrzebny jest ósmy unijny pakiet sankcji. Zwiększyć pomoc Ukrainie, przede wszystkim przyspieszyć dostarczanie systemów obrony powietrznej”- podkreślał.  Prezydent Zełenski poinformował, że podczas podjętej na początku września kontrofensywy, wojska ukraińskie odzyskały kontrolę nad 6 tysiącami kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy. „I idą dalej”- powiedział prezydent.

PARTNERZY