Prosto z Ukrainy

25 grudnia 2022

W okupowanym obwodzie zaporoskim agresorzy zaostrzają represje wobec ukraińskich obywateli. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że w Wasyliwce rosyjscy okupanci wprowadzą w najbliższych dniach godzinę policyjną. Zakaz wychodzenia z domu i poruszania się dla ukraińskich obywateli będzie obowiązywał od najbliższej środy 28 grudnia do 4 stycznia. Specjalne przepustki będą wydawane jedynie osobom pracującym w służbach ratunkowych. Jak podaje sztab, wczoraj ukraińskie lotnictwo dokonało 4 nalotów na obszary koncentracji okupantów. Ukraińskie wojsko ostrzelało także rakietami i ogniem artyleryjskim 4 punkty kontrolne okupantów, zatakowało także 3 bazy wojskowe, przeciwlotniczy kompleks rakietowy S-300 i 3 inne strategiczne obiekty.

Trzej funkcjonariusze ukraińskich służb ratowniczych zginęli wczoraj w obwodzie chersońskim wskutek wybuchu miny. Jak podaje agencja Ukrinform, uczestniczyli oni w rozminowywaniu wyzwolonych terenów obwodu. Wskutek eksplozji dwaj zginęli na miejscu, a trzeci zmarł po przewiezieniu do szpitala. Funkcjonariusze pochodzili z obwodu żytomierskiego.

Na Ukrainie odwołono poranne alarmy przeciwlotnicze, które ogłoszono w związku z kolejnymi prowokacjami ze strony Rosji. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat zapewnił, że sytuacja jest opanowana, a wszystko co pojawia się na ukraińskim niebie jest pod stałą kontrolą. Według doniesień medialnych syreny w Kijowie i wszystkich regionach Ukrainy zostały uruchomione po tym, jak rosyjskie odrzutowce wzbiły się w powietrze na Białorusi. Jak informował w listopadzie Ukraiński Sztab Gneralny, myśliwce MiG-31K, który wylatują z lotniska na Białorusi, mogą przenosić rakiety ponaddźwiękowe Kindżał, obejmujące zasięgiem całą Ukrainę. Rosyjskie MiGi nie opuszczają przy takich lotach przestrzeni powietrznej Białorusi.

 

PARTNERZY