Rajd Dakar: Wiśniewski na trzecim miejscu w quadach, Przygoński 6. wśród kierowców samochodów

14 stycznia 2022

Kamil Wiśniewski zajął 3. miejsce w końcowej klasyfikacji terenowego Rajdu Dakar wśród kierowców quadów. Ostatni, 12. etap zakończył się zwycięstwem Argentyńczyka Francisco Moreno, który wyprzedził Polaka i Brazylijczyka Marcelo Medeirosa. W rajdzie triumfował 5. w piątek Francuz Alexandre Giroud. Na drugiej pozycji uplasował się Moreno. Trzeci w zestawieniu Wiśniewski stracił do zwycięzcy 2 godziny i 27 minut. W rywalizacji kierowców na finałowym etapie najlepszy okazał się reprezentant Republiki Południowej Afryki Henk Lategan. Na 21. pozycji uplasował się Jakub Przygoński. Pilotowany przez Niemca Timo Gottschalka Polak w końcowej klasyfikacji był szósty. Po raz czwarty w karierze w Rajdzie Dakar triumfował Katarczyk Nasser Al-Attiyah. Sam Sunderland triumfował w rywalizacji motocyklistów. Na ostatnim, dwunastym etapie Brytyjczyk uplasował się na ósmej pozycji. To jego drugi triumf w tej imprezie – poprzednio okazał się najlepszy w 2017 roku w Ameryce Południowej. Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej zajął Chilijczyk Pablo Quintanilla, a podium uzupełnił Austriak Matthias Walkner. Imprezę na 18. pozycji zakończył Maciej Giemza, a Konrad Dąbrowski był 27. Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec zajęli czwarte miejsce w klasie UTV. Zwyciężyli Amerykanin Austin Jones i Brazylijczyk Gustavo Gugelmin. Ostatni, 12. etap zakończył się zwycięstwem Litwina Rokasa Baciuski. Na 4. pozycji uplasowali się Goczał i Łaskawiec, piąte miejsce zajęli Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk, a Aron Domżała i Maciej Marton zostali sklasyfikowani na ósmej pozycji. W końcowej klasyfikacji Jones wyprzedził Hiszpana Gerarda Farrésa Guella i Baciuskę. 4. – Marek Goczał, 5. – Michał Goczał, 12. – Domżała. W kategorii ciężarówek bezkonkurencyjne okazały się załogi Kamaza, które zajęły cztery czołowe miejsca w klasyfikacji końcowej. Triumfowali Dmitrij Sotnikow, Ilgiz Achmetzjanow i Rusłan Achmadiejew. Na piątej pozycji rajd ukończyła ekipa Petronas Team De Rooy Iveco, której mechanikiem był Polak Darek Rodewald.