Rodzice Ramana Pratasiewicza proszą o pomoc kanclerz Niemiec

12 czerwca 2021

Rodzice białoruskiego blogera Ramana Pratasiewicza zwrócili się do kanclerz Angeli Merkel z prośbą o pomoc. W wywiadzie udzielonym dziennikowi „Bild” wyrażają nadzieję, że szefowa niemieckiego rządu zintensyfikuje swoje apele o uwolnienie ich syna i innych więźniów politycznych na Białorusi.

 

Na łamach niemieckiej gazety matka Ramana Pratasiewicza Natalia tłumaczy, że każdy kolejny dzień biernego przypatrywania się wydarzeniom na Białorusi kosztuje życie niewinnych, w tym dzieci. „Oni potrzebują pilnej pomocy, bo codziennie są ofiarami sadyzmu i przemocy” – twierdzi. Ojciec blogera Dimitrij Pratasiewicz z kolei zaznacza, że do syna nie docierają listy, a jego adwokat nie może podzielić się z nimi ani jedną informacją, gdyż ma „zakneblowane usta”. Raman Pratasiewicz został zatrzymany 23 maja po przymusowym lądowaniu samolotu w Mińsku i od tamtej pory przebywa w areszcie, gdzie zdaniem jego rodziców jest poddawany torturom. Dopełnieniem czarnych scenariuszy są informacje o złym stanie zdrowia aktywisty, potwierdzone nagraniami, na których wyraźnie widać, że odniósł obrażenia.

Wywiad z rodzicami blogera ukazał się krótko po wyświetleniu na festiwalu Berlinale dokumentu „Odwaga” o ulicznych protestach po sfałszowanych wyborach na Białorusi w 2020 roku. Na premierze filmu Aliakseia Paluyana pojawiła się także liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. „Moi rodacy czują się zostawieni na lodzie. Być może ten film to zmieni” – powiedziała.

PARTNERZY