Rosyjskie wojska wciąż ostrzeliwują ukraińskie miasta

30 marca 2022

Trwają rosyjskie ataki na Czernihów. Ostrzeliwane są też inne miejscowości w obwodzie czernihowskim. Jak informują miejscowe władze – rosyjskie wojsko używa zarówno artylerii, jak i bomb lotniczych.

 

Tymczasem Rosjanie zapowiadali wczoraj ograniczenie działań wojennych w tym obwodzie, oraz wokół ukraińskiej stolicy. Szef administracji obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus podkreśla, że w ciągu ostatniej doby sytuacja pozostaje niezmienna. Rosjanie atakują m.in. Niżyn, ale też stolicę obwodu – Czernihów. Jak zaznacza, najgorsza sytuacja panuje w Czernihowie – Rosjanie za pomocą artylerii i bomb po prostu niszczą miasto. Jak dodaje, tej nocy też były ostrzały. „Niszczone są obiekty cywilne i cywilna infrastruktura. W mieście nie ma wody, nie ma też prądu, gazu i ogrzewania.” – poinformował Wiaczesław Czaus. Szef obwodu zaznacza, że mimo ciągłych ostrzałów w Czernihowie miejscowe władze i wolontariusze pomagają ludności cywilnej – dostarczają jedzenie, leki i wodę. Pomoc nie może jednak dotrzeć do miejscowości zajętych przez rosyjskich okupantów. W mieście Czernihów, w wyniku rosyjskich ataków od początku wojny zginęło około 400 cywilów.

Trwa 35 doba wojny prowadzonej przez Rosję na terytorium Ukrainy. Rosyjska armia atakuje obiekty cywilne. Przerzuca też na Ukrainę kolejne swoje oddziały wojskowe. Według danych ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosja przerzuciła na terytorium Ukrainy dwa tysiące swoich żołnierzy z terenów południowej Osetii i Abchazji. Są to wojskowi z rosyjskich baz wchodzących w skład południowego okręgu wojskowego. Ponadto Rosjanie za pomocą ciężkiej artylerii ostrzelali mieszkalne dzielnice Lisiczańska w Donbasie. Są ofiary wśród ludności cywilnej. Tymczasem, do 12 wzrosła liczba ofiar wczorajszego ostrzału rakietowego siedziby administracji obwodowej w Mikołajowie na południu kraju. Trwają ataki na Mariupol, w tym cywilne zabudowania. Jak podają ukraińskie władze, od początku wojny, w wyniku Rosyjskich bombardowań i ostrzałów zginęło tam ponad 5 tysięcy cywilów, z czego ponad 200 to dzieci. Uszkodzonych jest około 90 % budynków w tym ponad 2 tysiące bloków mieszkalnych, 70 przedszkoli i 7 szpitali.

PARTNERZY