Ryszard Terlecki: Nie obawiamy się powrotu Donalda Tuska

1 lipca 2021

Nie obawiamy się powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki – oświadczył w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. W naszym interesie jest, żeby się dużo działo po stronie opozycji i tak jest, więc to jest dla nas korzystne – dodał.

 

 

Szef klubu PiS został w czwartek zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, którego ewentualnego przyszłego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej – Donalda Tuska czy Rafała Trzaskowskiego bardziej się obawia. „Nikogo się nie obawiamy” – odparł. „Obserwujemy z zainteresowaniem, ale też z pewnym rozbawieniem tę sytuację” – dodał. „Ciekawie jest, jak się dużo dzieje po stronie opozycji” – stwierdził. Jak podkreślił, obecnie przewodniczącym PO jest Borys Budka, jednym z wiceprzewodniczących Rafał Trzaskowski, a Donald Tusk aspiruje do funkcji przewodniczącego. „Jest ciekawie” – ocenił Terlecki. Dopytywany, czy w PiS jest obawa przed powrotem Tuska, polityk odpowiedział: „Obaw żadnych nie ma”. „W naszym interesie jest, żeby się dużo działo po stronie opozycji i tak jest, więc to jest dla nas korzystne”.

W środę prezydent Warszawy i wiceszef PO Rafał Trzaskowski mówił w TVN24, że „prawdopodobnie Borys Budka jest gotów zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego Platformy Obywatelskiej”. „Natomiast jeżeli on rzeczywiście zastanawia się nad tym, żeby zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego PO, to ja jestem gotów wziąć odpowiedzialność za Platformę Obywatelską” – zadeklarował. W czwartek po południu ma się odbyć rozmowa Trzaskowskiego z byłym premierem Donaldem Tuskiem i liderem PO Borysem Budką. W środę – jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do władz PO – Budka spotkał się z Tuskiem.

3 lipca ma się odbyć posiedzenie Rady Krajowej PO. Według informacji PAP, w obradach ma wziąć udział Tusk, który przedstawi swoje plany na powrót do krajowej polityki. Nie jest jeszcze jasne, jaką funkcję będzie pełnił były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, a dziś szef Europejskiej Partii Ludowej. Z informacji PAP wynika, że ma się to okazać właśnie podczas Rady Krajowej. Ważne wystąpienie polityczne ma mieć także szef PO Borys Budka. Donald Tusk jest honorowym przewodniczącym PO. Kilka tygodni temu w mediach i wśród członków PO i parlamentarzystów KO nasiliły się spekulacje o możliwym powrocie b. premiera do władzy w partii. Asumpt do tego typu rozważań dał na początku czerwca sam Tusk, deklarując, że jest gotów „zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii”.

PARTNERZY