Sąd wstrzymał egzekucję skazanych do czasu sformowania plutonu egzekucyjnego

16 czerwca 2021

Sąd Najwyższy Karoliny Południowej wstrzymał w środę zaplanowane egzekucje dwóch skazańców, którzy mieli zginąć na krześle elektrycznym, do czasu sformowania plutonu egzekucyjnego. Nowe prawo stanowe stwierdza bowiem, że skazańcy mają prawo wyboru w jaki sposób zostaną straceni.

 

Sąd stanął na stanowisku, że władze więzienne muszą najpierw sformować pluton egzekucyjny po to by skazani na najwyższy wymiar kary Brad Sigmon i Freddie Owens mogli wybrać czy chcą być rozstrzelani, czy zakończyć życie na krześle elektrycznym. „Skazańcy mają statutowe prawo wyboru sposobu ich egzekucji” – napisał sąd w podjętym jednogłośnie orzeczeniu. Egzekucje dwóch skazańców zaplanowano w niecały miesiąc po uchwaleniu przez stanowy parlament nowego prawa nakładającego na skazanych na karę śmierci obowiązek wyboru między krzesłem elektrycznym i plutonem egzekucyjnym, jeśli niemożliwe jest wykonanie wyroku przy pomocy zastrzyku trucizny.

Jak informuje Associated Press celem nowego prawa jest wznowienie wykonywania wyroków śmierci po 10-letniej przerwie, która miała być spowodowana niemożliwością dostarczenia odpowiedniej trucizny. Władze więzienne tłumaczą, że nowe przepisy postawiły je w kłopotliwej sytuacji bowiem nie dysponują plutonem egzekucyjnym, a jedyną opcją jest obecnie liczące 109 lat krzesło elektryczne.

Obaj skazańcy domagają się zastosowania wobec nich zastrzyku trucizny jako sposobu najbardziej humanitarnego. 63-letni obecnie Sigmon spędził w celi śmierci prawie 20 lat, po skazaniu go w 2002 r. na najwyższy wymiar kary za zabójstwo rodziców jego byłej dziewczyny. 43-letni Owens otrzymał karę śmierci za zamordowanie w 1999 r. pracownika sklepu.

PARTNERZY