Sejm przyjął szereg ustaw w tym antykorupcyjną Kukiz15 i dotyczącą podwyżki dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w Polsce

17 września 2021

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego zaostrzającą konsekwencje karne popełnienia przestępstw korupcyjnych oraz zwiększającą jawność życia publicznego. Autorami dokumentu są posłowie Kukiz’15. Sejm przyjął też dwie z czterech uchwalonych przez Senat poprawek do ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

 

Sejm przyjął zmiany w programie 500 plus. Według nowelizacji przepisów to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie teraz zajmował się rozpatrywaniem wniosków o przyznanie wsparcia na dzieci. Do tej pory wnioski obsługiwały jednostki samorządowe. Inna ważna zmiana w projekcie ustawy dotyczy formy składania wniosków. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie można to zrobić wyłącznie przez Internet. Kolejna zmiana dotyczy przelewów. Po zmianach pieniądze z programu 500 plus będą mogły wpłynąć wyłącznie na konta rodziców. Rozliczanie się przy pomocy gotówki będzie niemożliwe. Według szacunków rządu główna zmiana w sposobie prowadzenia programu 500 plus, czyli przekazanie obsługi wniosków do ZUS z samorządów, pozwoli na zaoszczędzenie ponad trzech miliardów złotych w latach 2022-32.

Sejm za uszczelnieniem przepisów zezwalających na handel w niedzielę i święta. Projekt dotyczy wyeliminowania nieprawidłowego stosowania wyłączeń przewidzianych w artykule 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta. Nowela tak precyzuje przepisy, żeby zakazu handlu w niedzielę nie omijały sklepy świadczące usługi pocztowe. Uściślono też, kto może pomagać głównemu właścicielowi sklepu przy sprzedaży w wolne dni. Dopuszczono poprawkę, która przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy nie tylko małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, ale też rodzeństwa, wnuków oraz dziadków. Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od ubiegłego roku zakaz nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa przewiduje też 32 wyłączenia. Chodzi między innymi o stacje paliw, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie i sklepy z prasą. Zakaz nie obejmuje również działalności pocztowej. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od tysiąca do 100 tysięcy złotych kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – nawet kara ograniczenia wolności.

Przedsiębiorcy z Podlasia i Lubelszczyzny dostaną rekompensaty za straty, które ponoszą w związku z wprowadzeniem tam stanu wyjątkowego. Sejm przyjął ustawę, dzięki której rządowe wsparcie dla biznesu będzie możliwe. Pomoc państwa przewidziano dla hotelarzy, gospodarstw agroturystycznych, branży gastronomicznej i organizatorów turystyki, a także dla wypożyczalni sprzętu sportowego i rekreacyjnego. W toku prac sejmowych ustalono, że rekompensaty będą w wysokości 80 procent. Pierwotny projekt zakładał 65-procentowe wsparcie. Rządowa pomoc dla biznesu z Podlasia i Lubelszczyzny ma związek z wprowadzonym tam stanem wyjątkowym. Obowiązuje on w strefie przygranicznej z Białorusią. Na granicy tej od dłuższego czasu dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy. Większość imigrantów to osoby z Bliskiego Wschodu oraz z byłych republik radzieckich. Próby przekraczania granicy nasiliły się po tym, jak talibowie zajęli prawie cały Afganistan i rozpoczęli tam swoje rządy. Wcześniej kraj ten opuściły wojskowe siły sojusznicze z NATO.

 

 

PARTNERZY