Senatorowie PiS domagają się uchylenia immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu

2 czerwca 2021

Marek Martynowski szef senackiej części klubu PiS powiedział że senatorowie tej partii zawnioskowali o zwołanie posiedzenia komisji regulaminowej. Chcą, aby zajęła się wnioskiem prokuratury dotyczącym uchylenia immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu z Koalicji Obywatelskiej.

 

Zgodnie z regulaminem izby przewodniczący komisji jest zobowiązany do zwołania posiedzenia na określony temat, jeśli zawnioskuje o to 1/4 członków komisji. Marek Martynowski mówi, że senatorowie PiS zamierzają skorzystać z tego zapisu, dlatego, że izba w sprawie uchylenia immunitetu marszałka postępuje opieszale. W ocenie senatora PiS w tej sprawie nic się nie dzieje. Martynowski przypomniał, że wniosek prokuratury wpłynął do izby 22 marca. Następnie 14 kwietnia został odesłany do prokuratury do uzupełnienia. W ocenie senackich prawników było to konieczne, bo ze względu na dwie wady formalnoprawne nie nadawał się do rozpatrzenia. Martynowski mówi, że senatorowie PiS chcą dowiedzieć się m.in. tego, czy prokuratura poprawiła wniosek oraz kiedy będzie on rozpatrywany przez izbę. Senatorowie PiS chcą, aby posiedzenie komisji odbyło się przed najbliższym posiedzeniem Senatu, które ma odbyć się 10 czerwca lub przed kolejnym, które jest zaplanowane w dniach 16-18 czerwca.

Wniosek prokuratury dotyczy „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej”. Prokuratura zamierza postawić Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych – w latach 2006, 2009 i 2012 roku.

PARTNERZY