Stany Zjednoczone kupią 500 milionów szczepionek i przekażą biedniejszym krajom

9 czerwca 2021

USA kupią 500 mln dawek szczepionki Pfizer na Covid-19 i przekażą je 92 biedniejszym krajom i Unii Afrykańskiej za pośrednictwem mechanizmu COVAX – poinformowała w środę agencja AP, powołując się na źródła zbliżone do Białego Domu. 200 mln szczepionek ma zostać dostarczonych w tym roku, a 300 mln w pierwszej połowie 2022 r.

 

 

Prezydent USA ma ogłosić tę informację w tym tygodniu przed szczytem państw G7 w Londynie – napisał dziennik „Washington Post”. Biden przyleciał do Londynu w środę wieczorem. Szczyt G7 rozpoczyna się w piątek i potrwa do niedzieli. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w środę dziennikarzom, że Biden zaangażował się w dzielenie się szczepionkami, gdyż „leży to w interesie zdrowia publicznego i strategicznych interesów USA”. Ma to na celu pokazanie, że „kraje demokratyczne są w stanie najlepiej dostarczać rozwiązania dla ludzi na całym świecie” – dodał.

COVAX to program mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się, kierowany wspólnie przez Gavi – Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO).

PARTNERZY