Swiatłana Cichanouska poinformowała w Warszawie o utworzeniu Ruchu Robotniczego

3 czerwca 2021

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska poinformowała w Warszawie o utworzeniu Ruchu Robotniczego oraz Zjednoczenia Białoruskich Robotników. Organizacje te będą wspierały opozycjonistów i przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku represji ze strony reżimu Łukaszenki.

 

Swiatłana Cichanouska, odwiedziła w Warszawie Centrum Białoruskiej Solidarności i spotkała się z dziennikarzami. W kolejnych dniach ma się spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Swiatłana Cichanouska mówiła, że obecnie w Ruchu Robotniczym oraz Zjednoczeniu Białoruskich Robotników jest już 14 i pół tysiąca osób. „Dla wsparcia ruchu strajkowego mój zespół ekonomiczny opracował i opublikował dwa tygodnie temu projekt programu pomocy dla uczestników strajków, a także dla białoruskich biznesów i obywateli, którzy padli ofiarą represji na Białorusi. Ten program przewiduje rekompensowanie kar finansowych, nałożonych (przez reżim), spłatę długów kontraktowych oraz wsparcie dla tych, którzy trafili do więzienia albo ucierpieli w inny sposób, byli prześladowani za udział w proteście”- mówiła opozycjonistka.
Swiatłana Cichanouska dodała, że program „Wsparcie dla Białorusinów poszkodowanych przez reżim” będzie współfinansowany ze środków unijnych.

Liderka białoruskiej opozycji poinformowała również, że ona i jej zespół pracują nad programem reform dla Białorusi: „Będziemy kontynuować nasze prace, byśmy w momencie zmiany reżimu w naszym kraju, byli gotowi do przeprowadzenia długo oczekiwanych reform politycznych i gospodarczych. I niezbędna będzie również odbudowa gospodarki przy pomocy zasobów własnych i zagranicznych” – mówiła. W Warszawie Swiatłanę Cichanouską przywitali Białorusini, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę ze względu na represje ze strony reżimu Łukaszenki. Ustawili się przed Centrum Solidarności Białoruskiej ze transparentami i flagami wolnej Białorusi. „Spotkaliśmy się z naszą prezydent. Rozmawiała z naszymi dziećmi. Chcieliśmy ją zobaczyć, przekazać jej słowa poparcia, żeby wiedziała, że jesteśmy obok, razem z nią, żeby się trzymała. Teraz mieszkamy w Polsce, w ośrodku dla cudzoziemców. Otrzymaliśmy dodatkową ochronę od Polski. Nieustannie będziemy dziękować waszemu krajowi”’- mówili.

W ubiegłym roku Swiatłana Cichanouska podjęła próbę zmierzenia się z Aleksandrem Łukaszenką w wyborach prezydenckich. Na każdym kroku ona, jej sztab oraz wyborcy spotykali się jednak z represjami – dochodziło do zastraszania, gróźb i zatrzymań. Ostatecznie wybory sfałszowano – według oficjalnych wyników Swiatłana Cichanouska uzyskała nieco ponad 10 procent głosów. W rzeczywistości – według organizacji opozycyjnych – uzyskała poparcie na poziomie od 60 do 70 procent.

PARTNERZY