Szymon Hołownia nie wyklucza rozmów z Donaldem Tuskiem

5 lipca 2021

Donald Tusk musi najpierw zająć się sprawami PO, poukładać Platformę – ocenił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, pytany o ewentualne rozmowy z p.o. przewodniczącym Platformy. „Jak będzie o czym gadać, to na pewno Tusk zadzwoni do mnie albo ja zadzwonię do Tuska. Na razie wydaje się, że on musi poukładać Platformę” – powiedział Hołownia w poniedziałek .

 

„Donald Tusk ma do mnie telefon, jak będzie chciał, może zadzwonić i się na taką rozmowę umówić” – dodał, przyznając, że on również ma numer do Tuska. Według Hołowni Tusk „na razie komentuje” rzeczywistość, a musi zacząć „ją stwarzać”. „Polityka – i on to wie doskonale, bo jest politykiem naprawdę wytrawnym – to nie jest komentowanie rzeczywistości, tylko to jest robienie, stwarzanie rzeczywistości” powiedział. „Jak zacznie stwarzać, to się pojawią realne światy, w których będzie można funkcjonować” – dodał. Nawiązując do sobotniego wystąpienia Tuska zarzucił mu kreowanie manichejskiej wizji, w której „święte dobro walczy z absolutnym, metafizycznym złem”. „Ja tęsknię za sprawnym państwem, a nie takim, które toczy święte wojny, bo mnie dżihady w polityce nie za bardzo kręcą” – stwierdził Hołownia. „Jak robimy metafizykę z polityki, to partie zamieniają się w kościoły, liderzy w mesjaszy, a życie ludzi często zmienia się w piekło” – dodał.

Na sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej Tusk mówił, że „dzisiaj zło rządzi w Polsce, wychodzimy na pole, żeby się bić z tym złem”. Apelował, by walczyć z tym złem i „nie pytać o dodatkowe powody”. Stwierdził też, że „dostaje furii”, gdy rozmówca zastrzega, że „PiS jest zły, ale” ma też zasługi. „Bo to zło, które czyni PiS, jest tak ewidentne, bezwstydne i permanentne; ono się dzieje każdego dnia w każdej właściwie sprawie” – powiedział Tusk. W sobotę Borys Budka zrezygnował z funkcji przewodniczącego PO, Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz ustąpili ze stanowisk wiceprzewodniczących partii. Tusk i Budka zostali wybrani na wiceprzewodniczących i Tusk jako najstarszy wiekiem wiceszef partii od soboty pełni obowiązki przewodniczącego PO.

PARTNERZY