TdF: Drugie zwycięstwo Vingegaarda, ostatni etap dla Meeusa

23 lipca 2023

Jonas Vingegaard (fot.) po raz drugi w karierze wygrał kolarski wyścig Tour de France. W klasyfikacji końcowej, Duńczyk o 7 minut i 29 sekund pokonał drugiego – Słoweńca Tadeja Pogačara (UAE Team Emirates). Trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Adam Yates (UAE Team Emirates, +10:56).

W Tourze startowali dwaj Polacy – Rafał Majka był 14. (UAE Team Emirates, +56:09), a Michał Kwiatkowski – 49. (INEOS Grenadiers, +2.56:08). Kwiatkowski wygrał jeden z etapów tegorocznej „Wielkiej Pętli”. Na ostatnim etapie 110. Tour de France – z metą na Polach Elizejskich w Paryżu, triumfował po finiszu z peletonu Belg Jordi Meeus (BORA – hansgrohe), który wyprzedził swojego rodaka Jaspera Philipsena (Alpecin-Deceuninck) i Holendra Dylana Groenewegena (Team Jayco AlUla). Majka – 62. (+0:00), aktywny na tym etapie Kwiatkowski – 120. (+2:47). W Paryżu nagrodę za cały wyścig odbierał nie tylko Vingegaard. Klasyfikację punktową wygrał Philipsen, klasyfikację górską – Włoch Giulio Ciccone (Lidl – Trek), a młodzieżową – po raz czwarty z rzędu Pogačar. Najbardziej aktywnym zawodnikiem wybrany został Belg Victor Campenaerts (Lotto Dstny), a w klasyfikacji drużynowej najlepsza była ekipa Jumbo-Visma.