TdF: Triumf Vingegaarda, ostatni etap dla Philippsena

24 lipca 2022

Jonas Vingegaard (fot.) z Jumbo-Visma wygrał 109. kolarski wyścig Tour de France. Dla 26-letniego Duńczyka to pierwszy triumf w „Wielkiej Pętli”. Drugie miejsce ze stratą 3 minut i 34 sekund zajął Słoweniec Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), a trzeci był Brytyjczyk Geraint Thomas (INEOS Grenadiers, +8:13). Najlepszy z Polaków – Łukasz Owsian zajął 42. miejsce (Arkea Samsic, +2.37:48); Maciej Bodnar – 115. (+4.39:32), a Kamil Gradek – 118. (Bahrain – Victorious, +4.42:46). Kilka dni przed zakończeniem wyścigu z powodu kontuzji musiał wycofać się Rafał Majka (UAE Team Emirates). Vingegaard triumfował też w klasyfikacji górskiej. Klasyfikację punktową wygrał jego klubowy kolega – Belg Wout van Aert (Jumbo-Visma), w młodzieżowej najlepszy był Pogačar, a najaktywniejszym zawodnikiem uznano van Aerta. Ostatni, 21. etap prowadził po Paryżu i zakończył się tradycyjnie na Polach Elizejskich. Po finiszu z peletonu wygrał Belg Jasper Philippsen z ekipy Alpecin-Deceuninck. Owsian – 38. (+0:00), Bodnar – 48. (+0:00), Gradek – 101. (+1:12).