TikTok walczy o możliwość dalszego korzystania z tej aplikacji w USA

8 maja 2024

TikTok chce zapobiec wprowadzeniu zakazu korzystania z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Firma złożyła w tej sprawie pozew. Według Waszyngtonu chińskie oprogramowanie jest wykorzystywane również do szpiegowania amerykańskich obywateli.

Działania, zarówno ze strony amerykańskiej, jak i chińskiej, rozpoczynają bitwę prawną, która zdecyduje, czy obawy dotyczące bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych związane z powiązaniami TikToka z Chinami mogą przeważyć nad prawami wynikającymi z Pierwszej Poprawki do Konstytucji przysługującymi 170 milionom amerykańskich użytkowników aplikacji. Chodzi o prawo do swobody wypowiedzi.
Wielu ekspertów uważa, że sprawę będzie musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. W przypadku przegranej TikTok może zostać zakazany w amerykańskich sklepach z aplikacjami, chyba że jego chińska spółka-matka, ByteDance, sprzeda aplikację podmiotowi spoza Chin do połowy stycznia 2025 roku. Firma w swoim pozwie twierdzi, że rząd USA podjął bezprecedensowy ruch niezgodny z konstytucją sprawowania władzy przez Kongres. Po raz pierwszy w historii – napisano – Kongres przyjął ustawę, która dotyczy ogólnokrajowego zakazu i zabrania każdemu Amerykaninowi uczestniczenia w wyjątkowej społeczności internetowej liczącej ponad miliard ludzi na całym świecie. Biały Dom skierował pytania dotyczące skargi prawnej TikToka do Departamentu Sprawiedliwości.

PARTNERZY