Tokio 2020: Niedziela polskich olimpijczyków

5 sierpnia 2021

Eliud Kipchoge został w Tokio mistrzem olimpijskim w maratonie. Kenijczyk pokonał dystans 42 km i 195 m w czasie 2:08:38. Drugie miejsce zajął Holender Abdi Nageeye (+1:20), a podium uzupełnił Belg Bashir Abdi (+1:22). Najlepszy z Polaków – Adam Nowicki był 38. (+8:41). Na 63. pozycji został sklasyfikowany Arkadiusz Gardzielewski (+14:12), a Marcin Chabowski nie ukończył biegu.

Kelsey Mitchell została w Tokio mistrzynią olimpijską w kolarstwie torowym w sprincie. W finale Kanadyjka pokonała Ukrainkę Ołenę Starikową 2:0. Brąz zdobyła Lee Wai Sze z Hongkongu, która wygrała z Niemką Emmą Hinze 2:0. Na 25. miejscu sklasyfikowano Urszulę Łoś, a tuż za nią uplasowała się Marlena Karwacka.

Jason Kenny został w Tokio mistrzem olimpijskim w kolarstwie torowym w keirinie. W decydującym wyścigu Brytyjczyk wyprzedził Malezyjczyka Azizulhasniego Awanga oraz Holendra Harriego Lavreysena. Na repasażach rywalizację w tej konkurencji zakończyli Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski.

Jennifer Valente została w Tokio mistrzynią olimpijską w omnium – wieloboju w kolarstwie torowym. Amerykanka (124 pkt) wyprzedziła Japonkę Yumi Kajiharę (110 pkt) i Holenderkę Kirsten Wild (108 pkt). Na półmetku z rywalizacji wycofała się Daria Pikulik. Jedyna Polka w stawce miała upadek w trakcie pierwszej konkurencji. Na omnium składają się cztery wyścigi: scratch, tempo, eliminacyjny i punktowy.