Trzy grupy, którym odmówiono pozwolenia na zorganizowanie dwóch propalestyńskich marszów złożyły pozew federalny przeciwko miastu

24 marca 2024

Trzy grupy, którym odmówiono pozwolenia na zorganizowanie dwóch propalestyńskich marszów w pobliżu United Center podczas Narodowej Konwencji Demokratów w Chicago (DNC) złożyły w piątek pozew federalny przeciwko miastu.

Władzom Wietrznego Miasta zarzucono naruszenie praw wynikających z Pierwszej Poprawki do Konstytucji USA. Grupy starały się o pozwolenia na marsze protestacyjne w pierwszym i ostatnim dniu konwencji. Trasy ich miały przebiegać w pobliżu United Center, gdzie odbędzie się konwencja DNC od 19 do 22 sierpnia. Departament transportu Chicago odrzucił jednak te wnioski. Grupy odwołały się od tej decyzji ale wniosek ich został ponownie odrzucony przez miejski departament rozpraw administracyjnych. W pozwie złożonym w piątek przez Chicago Alliance Against Racist and Political Repression, Anti-War Coalition i Students for a Democratic Society na UIC stwierdzono, że miasto odmawia im prawa do organizowania pokojowych marszów protestacyjnych w celu wysłania wiadomości do prezydenta Joe Bidena i innych Demokratów, aby zrobili więcej w celu wymuszenia zawieszenia broni w Strefie Gazy. „W czasie, gdy ponad 30 tysięcy Palestyńczyków w Strefie Gazy, w większości kobiet i dzieci, zostało zabitych przez bomby i pociski wyprodukowane i opłacone przez Stany Zjednoczone, a ponad milion mieszkańców Gazy – głównie dzieci – boryka się z katastrofalnymi warunkami i dosłownie umiera z głodu z powodu działań wojskowych wspieranych i w dużej mierze finansowanych przez USA, potrzeba wolności słowa. Powinny one trafić w tak ważnym momencie jak konwencja DNC do polityków partii demokratycznej i samego prezydenta Joe Bidena” – zaznaczono w pozwie. Dodano, że Chicago odrzuciło wniosek o pozwolenie na protest w oparciu o niesprecyzowane obawy dotyczące bezpieczeństwa wokół United Center i konwencji DNC. W pozwie zwrócono uwagę, że departament policji Chicago nie przedstawił żadnego konkretnego uzasadnienia swojej rekomendacji. Grupy twierdzą również, że władze miasta po odmowie zorganizowania trasy manifestacji w pobliżu United Center powinny zaoferować alternatywną trasę w takim miejscu by przybyli na konwencję DNC mogli ją zobaczyć.

PARTNERZY