Unia Europejska przedstawiła swoje stanowisko na szczyt G7

11 czerwca 2021

Apel o dochodzenie w sprawie źródeł pandemii, potępienie destrukcyjnych działań Rosji, sankcje wobec Białorusi i relacje z Chinami – to stanowisko Unii Europejskiej na szczyt G7. Spotkanie przywódców najbardziej uprzemysłowionych państw świata rozpoczyna się dziś  w Anglii i potrwa do niedzieli.

 

W szczycie biorą także udział przewodniczący Rady i Komisji Europejskiej. Stanowisko Unii w sprawie Rosji jest jednoznaczne. „Unia Europejska potępia nielegalne, prowokacyjne i destrukcyjne działania wymierzone w Unię Europejską, jej kraje członkowskie oraz inne państwa” – mówił wczoraj przewodniczący Rady Charles Michel. Dodał, że podczas szczytu dyskusja będzie także o sankcjach wobec Białorusi za niedawne porwanie samolotu i aresztowanie Ramana Pratasiewicza.

Na szczycie Unia przyłączy się też do apelu o pełne i nieskrępowane dochodzenie w sprawie ustalenia źródeł pandemii. To reakcja na pojawiające się różne doniesienia. Jedne mówią, że koronawirus przeszedł ze zwierząt na ludzi, inne, że wydostał się z laboratorium w chińskim mieście Wuhan „Śledczy muszą mieć pełen dostęp do wszystkiego, co jest konieczne, aby naprawdę znaleźć źródła pandemii” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE. Z tych nacisków niezadowolone są Chiny, ale Unia w tej sprawie mówi jednym głosem ze Stanami Zjednoczonymi.

Natomiast w sprawach handlowych Wspólnota, w przeciwieństwie do USA nie chce iść na otwartą wojnę z Pekinem i preferuje większą równowagę w relacjach. „Musimy współpracować z Chinami w sprawie globalnych wyzwań i w kwestiach gospodarczych, ale też będziemy chronić się przed praktykami, które zagrażają bezpieczeństwu i są niezgodne z naszymi wartościami” – skomentował szef Rady Europejskiej Charles Michel.

PARTNERZY