W amerykańskich szkołach publicznych brakuje nauczycieli

6 czerwca 2021

Amerykański system szkolnictwa publicznego coraz mocniej odczuwa niedostatek nauczycieli. W 2019 roku, poczynając od przedszkoli a kończąc na 12 klasie, brakowało ich ponad 100 tys. Plan uzdrowienia sytuacji przez prezydenta USA Joe Bidena nie uwzględnia poprawy ich sytuacji finansowej.

 

Zajmujący się polityką kształcenia waszyngtoński instytut LPI uznał niedobór za najbardziej znaczący w historii. Oszacował, że liczba osób odchodzących na emeryturę ze względu na pandemię Covid-19 oraz rozczarowanie zawodem znacznie przewyższy w nadchodzących latach zmniejszającą się liczbę studentów na wydziałach pedagogicznych. „Na podstawie danych rządowych ocenia się, że ponad 270 tys. nauczycieli szkół publicznych odejdzie z zawodu w latach 2016-2026. Ostatnie badania jednego z głównych krajowych związków zawodowych nauczycieli wykazały, że prawie jeden na trzech nauczycieli twierdzi, że Covid-19 zwiększył prawdopodobieństwo ich rezygnacji lub wcześniejszego przejścia na emeryturę” – podała telewizja NBC.

 

„Musimy być tym wszystkim zaniepokojeni. Jest najwyższa pora, aby docenić nauczycieli, zastanowić się jak wspierać ich, a także system nauczania” – zauważyła Linda Darling-Hammond, która jest założycielką LPI i kierowała powołanym wstępnie zespołem polityki edukacyjnej prezydenta Bidena. W opinii ekspertów wśród licznych przyczyn spadku zainteresowania profesją nauczyciela, jedną z najważniejszych jest zadłużenie w czasie studiów. „Ludzie, którzy chcą stać się pedagogami nie mogą brnąć na studiach w zbyt wielkie długi. Złagodzenie poziomu zadłużenia  jest bardzo ważne” – twierdzi Darling-Hammond.

 

Projekt Bidena, pod nazwą American Families Plan, przewiduje m.in. wyasygnowanie 9 mld dolarów na rozwiązanie problemu niedoboru nauczycieli. Obejmuje fundusze na kształcenie, wyposażenie i zróżnicowanie nauczycieli także pod względem rasowym. „Proponowane środki mają na celu zwiększenie liczby osób, które studiują pedagogikę i chcą podjąć pracę w tej dziedzinie, powstrzymanie obecnych nauczycieli przed odejściem z zawodu oraz umożliwienie nauczycielom oraz specjalistom z innych dziedzin łatwiejsze i mniej kosztowne uzyskania certyfikatu szczególnie w zakresie najbardziej poszukiwanych specjalności” – twierdzi NBC. Jak precyzuje jedna trzecia z 9 miliardów dolarów pójdzie na tworzenie i rozszerzanie programów Grow Your Own. Mają one na celu rekrutację, rozwój i utrzymanie głównie na obszarach o dużej populacji uczniów z mniejszości rasowych.

Zwolennicy American Families Plan dostrzegają jednak, że plan nie ustosunkowuje się do kwestii niskich płac. Badanie z 2020 roku wykazało, że 67 proc. nauczycieli ma lub miało drugą pracę, aby związać koniec z końcem.

PARTNERZY