Z kolarskich tras

5 maja 2024

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) wygrał górzysty 2. etap kolarskiego wyścigu Giro d’Italia i zdobył różową koszulkę lidera. Na mecie na podjeździe pod sanktuarium w Oropie, Słoweniec o 27 sekund wyprzedził kilkuosobową grupkę, z której najszybsi byli Kolumbijczyk Daniel Felipe Martinez (BORA – hansgrohe) i Brytyjczyk Geraint Thomas (INEOS Grenadiers). Rafał Majka (UAE Team Emirates), który pomagał Pogačarowi, stracił blisko pięć i pół minuty (+5:25) i był 48. Dużo większa strata drugiego z Polaków – Stanisława Aniołkowskiego (Cofidis), który zajął 156. miejsce (+24:34). W klasyfikacji generalnej, Pogačar ma 45 sekund przewagi nad Thomasem i Martinezem. Majka jest 48. (+8:04), Aniołkowski 156. (+39:36). W poniedziałek 3. etap, na którym szansy na sukces mogą poszukać sprinterzy.

Demi Vollering (Team SD Worx – Protime) zwyciężyła w kolarskim wyścigu Vuelta a Espana. Holenderka triumfowała na ostatnim, 8. etapie, dzięki czemu utrzymała przewagę w klasyfikacji generalnej nad swoją rodaczką Riejanne Markus (Team Visma | Lease a Bike, +1:49) i Włoszką Elisą Longo Borghini (Lidl – Trek, +2:00). Podium na 8. etapie uzupełniły Francuzka Évita Muzic (FDJ – SUEZ, +0:29) oraz Riejanne Markus (+0:33). Karolina Perekitko (Winspace, +2:32) zajęła 11. miejsce, a Aurela Nerlo (Winspace, +20:57) była 66. W klasyfikacji generalnej Perekitko (+34:18) zakończyła rywalizację na 42., a Nerlo (+1:51:47) na 111. pozycji. W wyścigu brała również udział Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing), która z powodu choroby wycofała się przed startem 6. etapu.