Z kolarskich tras

13 czerwca 2024

Zwycięstwem Adama Yatesa z grupy UAE Team Emirates zakończył się piąty etap kolarskiego wyścigu Dookoła Szwajcarii z metą w Carì. Brytyjczyk o pięć sekund wyprzedził zespołowego kolegę – Portugalczyka João Almeidę oraz o szesnaście Kolumbijczyka Egana Bernala z INEOS Grenadiers. Obaj Polacy z dużymi stratami – 85. był Kamil Małecki (Q36.5 Pro Cycling Team), a 93. miejsce zajął Cesare Benedetti (BORA – hansgrohe, obaj: +16:11). Yates umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Brytyjczyk ma 35 sekund przewagi nad Almeidą oraz minutę i 11 sekund nad Bernalem. 117. – Małecki (+48:16), 128. – Benedetti (+52:55). Wyścig Dookoła Szwajcarii potrwa do niedzieli.

Tim Merlier z ekipy Soudal Quick-Step po finiszu z peletonu wygrał drugi etap kolarskiego wyścigu Dookoła Belgii z metą w Knokke-Heist. Reprezentant gospodarzy wyprzedził swojego rodaka Jaspera Philipsena (Alpecin – Deceuninck) i Holendra Olava Kooija (Team Visma | Lease a Bike). 56. był jedyny Polak w stawce – Łukasz Owsian (Arkéa – B&B Hotels). Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje zwycięzca środowej jazdy indywidualnej na czas – Søren Wærenskjold (Uno-X Mobility). Norweg ma dwie sekundy przewagi nad Czechem Mathiasem Vackiem z ekipy Lidl – Trek. Trzynaście sekund do Wærenskjolda traci 3. Belg Rune Herregodts (Intermarché – Wanty). 82. jest Owsian (+1:12). Wyścig zakończy się w niedzielę.

Phil Bauhaus (Bahrain – Victorious) wygrał 2. etap kolarskiego wyścigu Dookoła Słowenii z metą w miejscowości Rogaška Slatina. Niemiec wyprzedził na finiszu Włocha Alberto Dainese (Tudor Pro Cycling Team) i reprezentanta gospodarzy Lukę Mezgeca (Team Jayco AlUla). Najlepszy z Polaków – Michał Paluta (Santic – Wibatech) zajął 25. miejsce. Bauhaus został nowym liderem imprezy. Niemiec ma osiem sekund przewagi nad Dainese i Norwegiem Alexandrem Kristoffem (Uno-X Mobility). 21. ze stratą 14 sekund jest Piotr Pękala (Santic – Wibatech). Wyścig potrwa do niedzieli.

Piotr Brożyna (Team Felt Felbermayr) po solowej akcji wygrał drugi etap kolarskiego wyścigu Dookoła Mauritiusu z metą w Bois Chéri. Polak wyprzedził o niespełna dwie minuty (+1:57) reprezentanta gospodarzy Alexandre’a Mayera (Team MCB). Brożyna objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Nad drugim w zestawieniu Mayerem ma dwie i pół minuty przewagi. Zakończenie wyścigu – w piątek.