Ambasada USA ostrzega

8 maja 2015

Zbliża się sezon podróży letnich i wielu z nas uda się na wakacje do Polski. Amerykański paszport ułatwia podróże, ale należy pamiętać, że Amerykanie – z różnych względów – mogą być narażeni na swoje bezpieczeństwo, również w Polsce. Ostrzega przed tym na swej stronie internetowej Ambasada USA w Warszawie, która – jak się dowiadujemy z portalu – została niedawno powiadomiona o incydencie zagrażającym bezpieczeństwu obywateli USA. Mężczyzna podający się za pracownika gazowni bez pukania wszedł do domu obywatela amerykańskiego nieproszony. Po konsultacji z gazownią okazało się, że osoba ta nie jest jej pracownikiem. Chociaż często zdarza się, że pracownicy zakładów użyteczności publicznej zjawiają się niewzywani, w cywilnych ubraniach, w prywatnych samochodach i bez wiarygodnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość, zawsze powinno się potwierdzać takie spotkania w odpowiednich zakładach. Jeżeli przedstawiciel zakładu wydaje się podejrzany, nie należy wpuszczać go do domu; należy poprosić go o pozostawienie wizytówki. Przy okazji tego incydentu ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie przypomna obywatelom USA o podejmowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa w swoich domach. Należy dbać o swoje bezpieczeństwo, poznawać lepiej swoje otoczenie, być na bieżąco z informacjami o lokalnych problemach i wydarzeniach. Ambasada zaleca, aby zachować szczególną czujność i podejmować wszelkie środki ostrożności by zapewnić sobie i swoim rodzinom bezpieczeństwo.

 

Nie są to jakieś super specjalne plany ochrony przed atakami ze strony nieznajomych, ale zwykłe zalecenia jak to, że:

· Należy zamykać drzwi na klucz, nawet kiedy jest się w domu.
· Należy korzystać z systemów antywłamaniowych, jeśli się je posiada.
· W rozmowach telefonicznych nigdy nie należy podawać nieznajomym swoich danych osobowych, powinno się umieszczać listę numerów alarmowych w pobliżu każdego telefonu.

Departament Stanu zaleca, aby obywatele Stanów Zjednoczonych mieszkający lub podróżujący w Polsce, zarejestrowali się w programie Departamentu Stanu Smart Traveler Enrollment Program (STEP). Rejestracja w programie da dostęp do aktualnych informacji na temat sytuacji za granicą oraz ułatwi Ambasadzie lub Konsulatowi Stanów Zjednoczonych kontakt w razie nagłej konieczności. Jednocześnie Departament Stanu ostrzega obywateli amerykańskich o napięciach w stosunkach Rosji z Ukrainą i o możliwości nasilenia się demonstracji publicznych i antyamerykańskich wystąpień w Rosji w związku z krokami podjętymi przez Rosję, a dotyczącymi Krymu. Jednocześnie Departament Stanu informuje o obecności licznych rosyjskich sił militarnych na granicy z Ukrainą.

PARTNERZY

single.php