Jaki byl tamten rok? Kto nas ucieszyl, a kto zawiodl? Oto 10 – w mojej ocenie – najwazniejszych wydarzen w tym okresie w chicagowskim sporcie polonijnym.
1. Eagles wicemistrzem USA
Po raz trzeci w ostatnich latach Eagles dotarl do finalu amatorskich mistrzostw USA, bo tak trzeba nazwac zakwalifikowanie sie do turnieju triumfatorów czterech Stref. Droga do Seattle w stanie Washington nie byla latwa. Najpierw Eagls wygral rywalizacje w stanie Iloinois. Pozniej az 5 trudnych, ale zwycieskich pojedynków w finale Strefy Midwest. Wreszcie udzial w finale mistrzów czterech Stref w Seattle. Zaczelo sie dobrze. W polfinale rywalem byla druyna Florida Kickers. Eagles po dramatycznej walce wygral 2:1. Ale nie udalo sie siegnac po miano najlepszej druzyny amatorskiej w USA. W finale Eagles przegral po wyrownanym przebiegu z mistrzem Regionu I – Olymiakos Boston 0:2. Byl to i tak bardzo duzy sukces.
2. Rok Podlasia
Podlasie, mistrz Okocim Soccer League, podtrzymalo dobra tradycje – kolejnych zwyciestw zespolow chicagowskich w Turniejach Polonijnych. W minionym roku okazalo sie najlepsze w XXII Turnieju Polonijnym w Stamford (Connecticut). Sukces Podlasia jest tym cenniejszy, ze nasi pojechali na Turniej bez 7 czolowych zawodników. Wypozyczono tylko dwojke – Lukasza Zukowskiego z Jagiellonii i b. I-ligowego pilkarza, mieszkajacego w N. Jorku – Piotra Bielaka. Podlasie w calym turnieju stracilo tylko dwie bramki, strzelajac az 14! Najpierw Podlasie lepszym bilansem bramek wygralo grupe przed Olimpia Stamford. W cwiercfinale pokonalo Falcons Summerville 3:0, w polfinale Stal Mielec 1:0 i w finale Olimpie Stamford 2:1 Podlasie w minionym roku zdobylo potrojna korone. Bylo najlepsze w sezonie 2006/2007 w Okocim Soccer League, zdobylo Puchar Ligi i wygralo XXII Turniej Polonijny. Nawet oddanie palmy pierwszenstwa (czy chwilowe, okaze sie to w czerwcu tego roku) minionej jesieni Jagiellonii w OSL nie umniejsza sukcesów klubu i nie zmienia faktu, ze byl to na pewno rok Podlasia.
3. Handzel Open Tennis Turnament
VIII Handzel Open Tennis Tournament przeszedl do historii jako kolejne, udane przedsiewziecie. Turniej cieszyl sie duzym powodzeniem – w szrankach stanelo ponad 180 tenisistek i tenisistow. Pokazalo sie wiele nowych twarzy, nie tylko polonusów, ale takze zawodnikow amerykanskich. Poziom byl wysoki, a najlepszym meczem okazal sie polfinalowy pojedynek w over-35 wygrany w trzech setach przez Artura Bobko z Mike Bensonem. Polonijni tenisisci w silnej stawce spisali sie calkiem dobrze – poza udzialem w finale zawodowców (pro-am), czyli najwazniejszej konkurencji – Marcina Jozwiaka, kategorie over-35 wygral Polak; podobnie bylo w kategorii over-55, gdzie mielismy dwójke rodaków z Chicago w finale.
4. 80-lecie Wisly
Chicagowska Wisla, najstarszy sportowy polski klub poza granicami kraju, obchodzila w minionym roku jubileusz 80-lecia istnienia. W roku jubileuszowym wislacy zdobyli mistrzostwo ligi w over-30 Division, a zespol seniorow w Major Division MSL zajal drugie miejsce na mecie regularnego otwartego sezonu. Jubileusz przypadl w trudnym okresie – klub przede wszystkim nie ma od kilku lat swojej siedziby. Podsumowaniem jubileuszowego roku byl bankiet w salach Chateau Ritz z udzialem ok. 250 gosci. Wislacki sztandar wniosl na sale Wojtek Tofilo, jeden z najbardziej zasluzonych pilkarzy klubu. Te najwaziejsze, zlote odznaki 80-lecia Wisly otrzymali: Jozef Ciolek, Henryk Czaplak, Marcin Czeremuga, ks. Antoni Dziorek, Jozef Karkut, Marcin Okarmus, Sylwester Marek, Jan Sieminski, Stanislaw Stutowski. Wisla goscila takze w Chicago odlboyow Jagiellonii Bialystok, czlonkow pamietnego I-ligwoego teamu z drugiej polowy lat 80.
5. Udany rok OSL
Byl to kolejny, udany rok dla Okocim Soccer League. Po dyskusjach, trwajacych od kilku lat, poczawszy od minionej jesieni, czyli od nowego sezonu 2007/2008, liga zostala podzielona na dwie dywizje – I i II lige, czyli tych silniejszych i slabszych. Na dodatek doszly dwie nowe druzyny – Gwardia i Climate Soccer Club, tak wiec w obu dywizjach wystepuje po 8. zespolow – lacznie 16, najwiecej w niespelna 10-letniej historii ligi. Jest to zarazem najwieksza polska liga poza granicami kraju! Runda jesienna wykazala, ze podzial na I i II lige byl konieczny – nie ma juz spotkan “o nic”. Trwa walka nie tylko o tytul, czy miejsce na podium, ale o utrzymanie sie. Czolowke jesienia tworzyly – Jagiellonia, Podlasie, Arka i Stal Mielec, dalsza czworka stoczy wiosna dramatyczna walk o zajecie bezpiecznej lokaty na mecie sezonu, czyli piatego lub szostego miejsca. Natomiast pozostalych osiem druzyn walczy o dwa pierwsze mie jsca, dajace awans do najwyzszej dywizji. Liga rozgrywala swoje mecze na dwóch obiektach – sztucznej trawie w Bensenville i w tradycyjnym miejscu – w Schiller Park. W listopadzie ub. roku wyloniono nowy zarzaad Ligi. Jednoglosna decyzja na jego czele stanal ponownie Marek Serafin, kierujacy juz organizacja od wiosny 2007 (po rezygnacji poprzedniego prezesa Jacka Latuszka).
c.d.n.