Wielka Legia.

7 maja 2015

Wydarzeniem ostatniej kolejki ligowej byl mecz w Warszawie pomiedzy Legia a Wisla Krakow. Takiego spektaklu dawno nie ogladalismy przy Lazienkowskiej. Komplet Widzow, atmosfera wielkiego widowiska, fantastyczne iluminacje swietlne, kulturalni i rozspiewani kibice, bez przerwy przez 90 minut trwajacy doping – to dodatkowe skladowe tego wielkiego spektaklu. Kto mogl obejrzec to spotkanie na zywo, z pewnoscia nie zaluje. Pierwsza polowa, zakonczona bezbramkowym remisem, nie zpowiadala pogromu Wisly. Po przerwie dominowala juz zdecydowanie Legia. Potwierdzila zreszta swoja ogromna przewage zdobyciem 4 bramek I wygrala cale spotkanie 4:1. Rowniez na stadionie przy Lazienkowskiej, dzien po meczu Legii z Wisla, odbyl sie pojedynek Switu z Amica. Tym razem juz w obecnosci tylko 2000 widzow. Zwyciezyla Amica 1:0, a jedynym godnym zapamietania momentem meczu, byla bramka zdobyta juz w 1. minucie przez Pawla Kryszalowicza. Trzy punkty zdobyte przez Amice pozwolily jej zostac samodzielnym liderem polskiej ekstraklasy. Bylo to mozliwe dlatego, ze dotychczasowy lider – Gornik Leczna, po raz pierwszy w tej rundzie doznal porazki 0:2 na zawsze trudnym boisku w Wodzislawiu Slaskim. Latwe zwyciestwo odniosl na wlasnym stadionie Groclin, pokonujac 4:1 Gornika Polkowice. Zespol z Wielkopolski potwierdzil tym meczem swoja wysoka forme i aspiracje do walki o tytul mistrza Polski. Gornik Zabrze nie sprostal w meczu wyjazdowym Wisle Plock i po porazce 0:2 sytuacja tego zasluzonego dla polskiego futbolu klubu, robi sie coraz trudniejsza. Z remisem 1:1 wrocila z meczu w Katowicach Polonia Warszawa. Ciekawostka jest fakt, ze nastapila zmiana powrotna na lawce trenerskiej Dospelu. Powrocil na nia Jan Zurek zmieniajac Edwarda Lorensa. Niestety po jednym z ostatnich spotkan Dospelu, grupa huliganow pobila kilku zawodnikow tego zespolu, co swiadczy o bardzo napietej sytuacji tak w samym klubie, jak rowniez wokol zespolu. W cale zdarzenie musiala wkroczyc prokuratura i mam nadzieje, ze winni zostana surowo ukarani. Widzew Lodz i Lech Poznan solidarnie zmienily szkoleniowcow. Nowi trenerzy: Jerzy Kasalik w Widzewie i Czeslaw Michniewicz w Lechu, podzielili sie rownie solidarnie punktami remisujac w Lodzi 1:1.

Kazdy tydzien zbliza nas do najwazniejszego meczu polskiej reprezentacji z Wegrami. Zwyciestwo przedluzy nam szanse na walke o awans do Euro 2004 poprzez mecze barazowe. Selekcjoner Pawel Janas deklarowal do niedawna, ze bedzie opieral reprezentacje na zawodnikach Wisly Krakow. Po kompromitujacej porazce wWarszawie wydaje sie, ze raczej warto bedzie przyjrzec sie blizej pilkarzom Legii, Groclinu i Amiki, bo forma zawodnikow z tych klubow zdecydowanie rosnie. Ale do tego czasu zespoly rozegraja jeszcze jedna koleke ligowa i mecze kolejnej edycji Pucharu Polski. W tym tygodniu zespoly Wisly Krakow i Groclinu reprezentowac beda polska pilke nozna w europejskich pucharach. Zapowiada sie pracowita i goraca w wydarzenia pilkarska jesien. Nalezy sobie zyczyc, aby tegoroczna zlota polska jesien byla dla polskiej pilki noznej tak szczesliwa i radosna jak jesien w 2001 roku, ktora przyniosla nam awans do MS w Korei.