Z czym w Nowy Rok? (cz.2.)

8 maja 2015

To narty. Nowy sezon narciarze TATRY Ski Club, drużynowego, 9-krotnego mistrza chicagowskiej ligi – CMSC rozpoczęli od tradycyjnego świątecznego spotkania. „Gwiazdka” przyciągnęła narciarzy z ich rodzinami. A pózniej zgodnie z programem czekają ich kolejne starty. Nie zrazili się nawet arktyczną zimą, jaka nawiedziła "wietrzne miasto" w pierwszy weekend Nowego Roku i licznie – na dodatek z sukcesem – uczestniczyli w zawodach w Wilmot. Oprócz ligowych zmagań, w których TATRY i w tym sezonie są faworytem, jak zwyke w programie mistrzostwa Polonii w narciarstrwie alpejskim i na koniec sezonu – Międzynarodowe mistrzostwa Polonii w Kolorado. Wypróbowany i sprawdzony od szeregu lat zespół oddanych klubowi ludzi gwarantuje, że i ten rok będzie dla klubu TATRY w pełni udany.

To siatkówka. Od listopada ub, roku toczą się rozgrywki w dziewiątym sezonie Polonijnej Lidze Siatkówki. W nowym sezonie, który zakończy się tradycyjnie już finałami play off (o III i I miejsce) 9 lutego 2014 roku uczestniczy – podobnie jak przed rokiem – tylko sześć zespołów. W stawce mamy dwie nowe ekipy – Fedmexvol i Lowell Foods. Tym niemniej powodów do zachwytów raczej nie ma. Wciąż tylko 6 zespolow, a był już taki okres, kiedy liga liczyła 14 zespołów i myślano nawet o podziale na I i II ligę. Ale sporo zawodników wróciło do Polski, a nowi nie przylatują za Wielką Wodę. W tej sytuacji trwa walka o utrzymaneie obecnego, skromnego stanu posiadania.

 

To żeglarstwo. Sporo zmian w żeglarskim światku. Przygotowując się do przyszłorocznych obchodów 45-lecia działalności, polonijny Joseph Conrad Yacht Club zakupił w 2013 r. łódź „Konrad”, która po przeróbkach zacumowana na stałe w nowym porcie jachtowym, przy 31. Str. w Chicago, pełni rolę stałej siedziby klubu. Chrzest odbył się w sobotę 6 lipca 2013, a matką chrzestną została Konsul Generalny RP w Chicago Paulina Kapuścińska. Z poczatkiem listopada siedziba JCYC odpłynęła na zimowy odpoczynek do Waukegan (Larsen Marine). Żeglarze rywalizowali w Chicago w regatach o Puchar Ambasadora RP. Wzięło w nich udział 13 jachtów. W zawodach zwyciężył jacht Yellow Mellow. Tegoroczne zmagania zawodników w Chicago śledził Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf. Poprzednie edycje tych regat odbywały się pod patronatem Konsula Genralnego RP w Chicago. A więc na pewno mają obecnie wyższą rangę, świadczy o tym choćby udział kilku jachtów z Kanady. W dorocznych "Tri-State Regatta", odbywających się od 1940 roku podczas Labor Day na południowej części jeziora Michigan, w minionym roku startowały dwa jachty, reprezentujące JCYC – "Husarii" Krzysztofa Kamińskiego i "Erizo de Mar". W największych regatach na wodach śródlądowych w Ameryce – dorocznym Mackinac Race uczestniczyło 6 polonijnych jachtów. Na 11. miejscu w swojej grupie ukończyła regaty najszybsza polonijna jednostka „Forte Sea” Grzegorza Gołąbka, obecnego komandora Joseph Conrad Yacht Club.

To wciąż owocna działaność dr Bronisława Orawca i jego klubu sportowego "Bronek", czyli doroczne mistrostwawa w narciarstwie alpejskim i tenisie ziemnym w środowisku polonijnych lekarzy Chicago. Dr Bronisław Orawiec jest także organziatorem dorocznch Światowych Mistrzostw Lekarzy Polonijnych, które rozgrywane są w Europie, ostatnio we Włoszech. Pdosumowujac… w niektórych dyscyplinach na czele z piłką i w tym roku będzie dobrze, może lepiej niż przed rokiem. A te, w których panuje zastój, niestety nadal pozostaną "pod kreska".

PARTNERZY

single.php