41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia 2021

Arcybiskup Tadeusz Wojda podczas uroczystej Mszy świętej w bazylice świętej Brygidy w Gdańsku, w 41. rocznicę zwycięstwa „NSZZ Solidarność”, powiedział, że „Solidarność” od samego początku postawiła na wiarę w Boga.31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie pomiędzy strajkującymi robotnikami a przedstawicielami władzy PRL, na mocy których rozpoczęła się realizacja 21 postulatów strajkowych.

 

Metropolita Gdański w homilii podkreślił, że w tych trudnych czasach umacniali ducha i wlewali nadzieję w serca Polaków liczni kapłani. „Pośród których był błogosławiony patron Solidarności, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, ale też Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński i nowo wybrany Papież Jan Paweł II, dzisiaj święty. Swoimi kazaniami w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II kreślił nadzieję nowej przyszłości, rozbudzał pragnienie wolności i świadomej za nią odpowiedzialności. Jak nigdy przedtem powiało zapachem wolności” – mówił. Hierarcha dodał, że nieprzemijającą wartością, wsparciem i umocnieniem strajkujących był polski papież. „Strajkującym towarzyszyli kapłani, odprawiali Msze święte i spowiadali, umacniali homiliami, a ważnym wsparciem i umocnieniem był dla nich papież Jan Paweł II, w którego bezgranicznie wierzyli. I wielki Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, za niedługo błogosławiony. To dzięki temu, nad nienawiścią, nad czołgami, zastępami milicji i wojska – przeważyła miłość, zapobiegając rozlewowi krwi i ofiarom ludzkich istnień” – głosił Metropolita Gdański. Zaznaczył również, że powinniśmy być świadomi wciąż nowych niebezpieczeństw, które nieustannie jawią się na horyzoncie życia, a jest ich wiele. „Wiemy, że są zagrożeniem dla naszego chrześcijańskiego bytu, dawny marksistowski komunizm przyjął dzisiaj inny wygląd, równie niebezpieczny, ideologiczny. Jak kiedyś, tak i dzisiaj prowadzi bezpardonową walkę z wiarą, Bogiem, Kościołem i wszystkimi wartościami ludzkimi i duchowymi, na których osadza się chrześcijańska tożsamość naszego narodu. Bóg jest jednak większy” – podkreślił arcybiskup Tadeusz Wojda.

Za symboliczną datę podpisania porozumień sierpniowych przyjmuje się 31 sierpnia – podpisanie porozumienia w Gdańsku. Dzień wcześniej podobne porozumienie podpisano w Szczecinie, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. W 2005 roku Sejm ustanowił 31 sierpnia świętem państwowym. Jest to Dzień Solidarności i Wolności.

PARTNERZY

single.php