Prezes TK o poszanowaniu konstytucji przez wspólnotę międzynarodową

10 września 2021

Uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Trybunale Konstytucyjnym zwracali uwagę na fundamentalną rolę konstytucji jako gwaranta istnienia państw narodowych. Prezes TK Julia Przyłębska powiedziała, że każde państwo funkcjonuje we wspólnocie międzynarodowej ze swoją konstytucją, dlatego to funkcjonowanie musi odbywać się z poszanowaniem zindywidualizowanych konstytucji, a więc praw nadrzędnych wszystkich narodów, z poszanowaniem indywidualnej tożsamości każdego podmiotu.

 

Julia Przyłębska podkreśliła, że konstytucja to zbiór norm ogólnych, odwołujących się do ogólnych wartości, wspólnych wszystkim demokratycznym, państwom, które uznają prawa człowieka, podmiotowość osoby ludzkiej; uzupełnione o pewne elementy i normy, które wynikają z tożsamości konstytucyjnej danego narodu, które konstytuują ten naród. Prezes TK jako przykład podstawy identyfikacji wymieniła język. Zaznaczyła, że nie ma języka światowego, są zaś języki różnych narodów. „Oczywiście porozumiewamy się w tej chwili najczęściej w języku angielskim, ale to nie ten język nas konstytuuje. On konstytuuje Brytyjczyków, Amerykanów, ale każde państwo wprowadza przez swój język pewną indywidualność tożsamościową” – powiedziała. Julia Przyłębska zaznaczyła, że Konstytucja RP mówi wyraźnie, że ona sama jest najwyższym prawem i wyraża wolę obywateli co do określonej wizji państwa. „Ona jest obrazem życzenia polskiego społeczeństwa, polskiego suwerena. Tak w chwili obecnej polski suweren wyobraża sobie funkcjonowanie państwa i ochronę wartości, do których się odwołuje” powiedziała prezes TK.

Julia Przyłębska powiedziała, że państwa funkcjonujące w ramach różnych wspólnot międzynarodowych wchodzą do nich ze swoją konstytucją, „z tymi wszystkimi normami, które są obrazem funkcjonowania danego społeczeństwa”. „Dlatego jeśli funkcjonujemy w przestrzeni międzynarodowej, to aby to funkcjonowanie było zgodne z prawem, musi ono być również z poszanowaniem zindywidualizowanych konstytucji, a więc tych praw nadrzędnych wszystkich narodów, które wspólnie w jakiejś wspólnocie funkcjonują” – podkreśliła prezes Trybunału Konstytucyjnego. Konferencja została zorganizowana w czasie, gdy niektóre urzędy Unii Europejskiej mówią o nadrzędności traktatów europejskich i Trybunału Sprawiedliwości UE nad prawem krajowym. Podobne stanowisko do polskiego w tej kwestii zajmują Węgrzy. Budapeszt zwraca uwagę na konieczność dialogu między unijnymi instytucjami a rządami państw członkowskich. „Interpretacje prawa, narzucane przez TSUE mogą prowadzić do erozji tożsamości narodowych. Z drugiej strony mogą wywoływać sceptycyzm mieszkańców poszczególnych państw członkowskich względem projektu europejskiego” – powiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego Węgier Tamás Sulyok.

PARTNERZY

single.php