Amerykanie stracili zainteresowanie mediami po odejściu z Białego Domu Donalda Trumpa

29 czerwca 2021

Czytelnictwo i oglądalność niemal wszystkich mediów w USA znacznie spadło w tym roku po odejściu z Białego Domu Donalda Trumpa – wynika z analizy portalu Axios. Największy spadek odnotowały media o profilu prawicowym. Cytowane przez portal dane pokazują, że odejście Trumpa ze stanowiska prezydenta najbardziej dotknęło skrajnie ideologiczne media, które w największym stopniu opierają się na kontrowersjach.

 

 

Zgromadzone przez ośrodek Comscore statystyki wejść na strony i aplikacje mediów prawicowych takich jak Newsmax i portal The Federalist spadły średnio o 44 proc. w pierwszych czterech miesiącach rządów Joe Bidena w porównaniu do ostatnich miesięcy prezydentury Trumpa. W przypadku najbardziej wpływowego konserwatywnego medium – telewizji Fox News, spadek wyniósł 22 proc. Tymczasem najbardziej lewicowe ośrodki takie jak Raw Story i Mother Jones zaliczyły łącznie spadek o 27 proc.

Relatywnie najmniej straciły natomiast największe media głównego nurtu. Statystyki wejść na strony „New York Timesa”, „Wall Street Journal” i agencji Reutera spadły średnio o 18 proc. Na pogarszające się wyniki czytelnictwa mediów wskazywał w sobotę podczas swojego pierwszego powyborczego wiecu były prezydent Trump, odnotowując liczną obecność dziennikarzy. „Zobaczcie, ile ich tu jest. Nienawidzą mnie, ale tęsknią. Tęskniliście za mną? Tęsknili! Ich wyniki idą w diabły” – mówił.

Jak zauważył w rozmowie z Axios prof. Rodney Benson, medioznawca z Uniwersytetu Nowojorskiego, dynamika zmian przeczy dotychczasowym trendom, kiedy na zmianie władzy najbardziej korzystały media opozycyjne wobec nowego prezydenta. Tym razem jest inaczej. Według Bensona, może to mieć związek z wydaleniem Trumpa z największych mediów społecznościowych oraz mniejszą liczbą kontrowersji generowanych przez nową administrację. Podane statystyki nie stanowią jednak pełnego obrazu zmian na rynku medialnym. Mimo spadku ruchu w internecie dla większości portali, szybko rozwijają się radiowe słuchowiska i podcasty prawicowych publicystów.

PARTNERZY