Koalicja Polska zaprasza wszystkie ugrupowania na spotkanie ws. kryzysu wokół Izby Dyscyplinarnej SN

4 sierpnia 2021

Koalicja Polska zaprasza wszystkie ugrupowania na spotkanie w sprawie kryzysu wokół Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ludowcy chcą wypracować rozwiązania, które w ich przekonaniu mają zakończyć spór z Unią Europejską o kształt sądownictwa dyscyplinarnego w Polsce.

 

W tym celu 10 sierpnia Koalicja Polska organizuje spotkanie, na którym chce zgromadzić wszystkie siły polityczne, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Forum Praworządności Polskiej Akademii Nauk. Senator Koalicji Polskiej i PSL Kazimierz Michał Ujazdowski mówił, że istnieje potrzeba ucywilizowania postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. „Chcemy sądownictwa niezależnego, ale pozbawionego wad, lepszego niż to, które było przed 2015 rokiem. Apelujemy do prezydenta i premiera, żeby poważnie porozmawiać o uchyleniu, zażegnaniu sporu z Unią Europejską na gruncie polskiej konstytucji. Jesteśmy gotowi na rozmowę o cywilizowanym i efektywnym postępowaniu dyscyplinarnym i liczymy na to, że po stronie rządzących zwycięży odpowiedzialność publiczna” – powiedział senator Ujazdowski.

Jednocześnie ludowcy chcą likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jako – ich zdaniem – „sądu w sądzie”. PSL proponuje również uchylenie przepisów umożliwiających sankcje dyscyplinarne „za wydawanie orzeczeń i zadawanie TSUE pytań prejudycjalnych”. 20 lipca Komisja Europejska wysłała do Polski list dotyczący sposobu wypełnienia werdyktów unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie sądownictwa dyscyplinarnego. Warszawa ma czas do 16 sierpnia na odpowiedź. W przeciwnym razie Bruksela skieruje do Trybunału w Luksemburgu wniosek o nałożenie kar finansowych.

14 lipca postanowieniem wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia przepisów krajowych dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował możliwość wykonywania tego typu środków tymczasowych odnoszących się do organizacji sądownictwa, powołując się na wyłączne kompetencje państw członkowskich Unii Europejskiej w tym zakresie. 15 lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

PARTNERZY

single.php