Kosmos i cyberprzestrzeń to najważniejsze pola rywalizacji z Chinami

23 czerwca 2021

Obszary przestrzeni kosmicznej, cyberprzestrzeni i sztucznej inteligencji są kluczowe w rywalizacji z Chinami – ocenił w środę w Kongresie USA najwyższy rangą amerykański wojskowy, generał Mark Milley. Według niego Waszyngton musi mieć przewagę w tych obszarach, by nie dać się wyprzedzić Pekinowi.

 

 

Podczas środowego wysłuchania na temat budżetu wojskowego przed komisją Izby Reprezentantów ds. sił zbrojnych generał Milley i szef Pentagonu Lloyd Austin odpowiadali na pytania kongresmenów, zaniepokojonych wzrostem potęgi militarnej Chin. Jak zauważył czołowy Republikanin w komisji Mike Rogers, Chiny posiadają obecnie największą marynarkę wojenną i siły lądowe na świecie i zwiększają swoje wydatki, podczas gdy proponowany przez prezydenta Joe Bidena budżet wojskowy zakłada niewielkie cięcia. Odpowiadając, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów stwierdził, że USA nadal posiadają zdecydowanie najpotężniejsze i dominujące siły zbrojne w każdym obszarze. Milley pzyznał jednak, że Chiny poczyniły wielkie postępy i byłyby w stanie wyprzedzić USA, ale tylko gdyby Ameryka „stała w miejscu”. Wymienił przy tym obszary kluczowe dla losów tej rywalizacji, w których Chiny dokonują istotnych postępów.

„Obszar cyberprzestrzeni i kosmos to dwa krytyczne obszary; obszar podwodny to trzeci. Ale są też nowe technologie, które są bardzo niepokojące: pociski hipersoniczne  zmiana relacji między człowiekiem i maszyną, połączenie z potężnymi systemami komputerowymi, pracują też nad szerokim zestawem technologii informacyjnych” – wymieniał generał, dodając, że „Ameryka musi być na czele w każdym z tych obszarów”. „W przeciwnym wypadku, pozostawimy przyszłe pokolenia w bardzo trudnej sytuacji względem Chin” – oznajmił.

Mimo tych obaw, zarówno Milley jak i Austin zapewniali, że proponowany budżet wojskowy odpowiada na te wyzwania i jest skupiony na przyszłości. Obaj odrzucili też zarzuty Republikanów, że cięcia w budżecie są wynikiem presji ze strony „radykalnej lewicy” i odbywają się kosztem wydatków na „progresywną listę życzeń”. „Prezydent patrzy na to z szerszej perspektywy – na siłę państwa i narodu, nie tylko siłę militarną. Chodzi o połączoną siłę. To kluczowe by mieć zdrową gospodarkę, wykwalifikowaną siłę roboczą, ponieważ to wszystko są rzeczy konieczne, by mieć silne wojsko” – powiedział Milley, dodając że budżet Pentagonu jest „adekwatny dla potrzeb Stanów Zjednoczonych”.

PARTNERZY

single.php