Mutacja Delta może być głównym źródłem infekcji COVID-19 w Stanach Zjednoczonych

14 czerwca 2021

Były komisarz Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dr Scott Gottlieb ostrzegł, że wariant Delta koronawirusa prawdopodobnie stanie się dominującym źródłem nowych infekcji w USA. Najbardziej zagrożeni są nim nieszczepieni Amerykanie. Gottlieb wypowiadał się na temat Delty w niedzielę w programie telewizji CBS News „Face the Nation”. Jego zdaniem po raz pierwszy odkryty w Indiach szczep może doprowadzić jesienią do nowej fali epidemii.

 

 

„W tej chwili w Stanach Zjednoczonych jest to około 10 proc. infekcji (Deltą). Liczba podwaja się co dwa tygodnie. To nie znaczy, że zobaczymy gwałtowny wzrost zakażeń, ale to znaczy, że staną się dominujące. I myślę, że jest ryzyko, że może to spowodować jesienią nową epidemię” – mówił były szef FDA. Jak podkreśla amerykańska stacja, Delta, znana jako B.1.617.2, ma zdolność do replikowania się szybciej niż inne warianty w tej samej linii. Gottlieb powołał się w niedzielnej wypowiedzi na nowe dane wybitnego brytyjskiego epidemiologa Neila Fergusona. W opinii Brytyjczyka wariant B.1.617.2 jest o około 60 proc. bardziej zakaźny niż oryginalny, B.1.1.7, odkryty po raz pierwszy w jego kraju.

Brytyjscy naukowcy wskazują na to, że bóle głowy, gardła i katar są najczęstszymi objawami Delty. Jak mówił BBC kierujący badaniem Zoe Covid Symptom prof. Tim Spector, wariant ten dla młodych osób może być jak „ostrzejsze przeziębienie”, ale jest ryzykowny i zaraźliwy dla innych osób. Zdaniem Gottlieba szczepionki przeciw Covid-19 zatwierdzone do użytku w Ameryce i w innych krajach wydają się być skuteczne w powstrzymywaniu wariantu Delta. Zwrócił on uwagę na znaczenie kampanii szczepień. „Dwie dawki szczepionki mRNA wydają się być wysoce skuteczne, przeciwko temu wariantowi. Szczepionki zawierające wektory wirusowe firm J&J i AstraZeneca również wydają się być skuteczne. Mamy narzędzia, aby to kontrolować i pokonać. Musimy tylko użyć tych narzędzi” – przekonywał były komisarz FDA.

W odniesieniu do szczepionek mRNA opracowanych przez Moderna i Pfizer/BioNTech wyszczególnił, że ich skuteczności sięga około 88 proc. Skuteczność J&J i AstraZeneca ocenił na 60 proc. Uznał, że ryzyko nowych ognisk jest najwyższe w rejonach USA, gdzie odsetek szczepień jest najniższy. „Myślę, że w częściach kraju, gdzie jest mniej szczepień, szczególnie na Południu istnieje ryzyko wystąpienia ognisk z tym nowym wariantem” – przewidywał Gottlieb. Fox News zauważył, że amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) mieszczą Deltę w kategorii wirusa będącego przedmiotem ich „zainteresowania”. Wyższy status „niepokojącego” nadała wariantowi Światowa Organizacji Zdrowia (WHO). CDC jako „niepokojące” wymienia warianty Alpha, Beta, Epsilon i Gamma. Eta, Iota, Kappa, Delta i Zeta pozostają według amerykańskiej agencji wariantami będącymi przedmiotem zainteresowania.

PARTNERZY