Nie żyje Wojciech Karolak, muzyk jazzowy, multiinstrumentalista

24 czerwca 2021

Nie żyje Wojciech Karolak, muzyk jazzowy, multiinstrumentalista. Grał na saksofonie i pianinie, lecz przede wszystkim uważany był za wirtuoza organów Hammonda. Nazywano go najwybitniejszym organistą w historii polskiego jazzu. O jego śmierci poinformowano wczoraj, miał 82 lata.

 

Urodził się w 1939 roku w Warszawie w artystycznej rodzinie. Jego ojciec Jerzy Karolak był profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Dziadek ze strony matki to znany przedwojenny aktor Józef Orwid. Wojciech Karolak w ciągu swojej ponad 60-letniej kariery grywał w zespołach z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi, w tym Krzysztofem Komedą, Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Andrzejem Kurylewiczem, Januszem Muniakiem czy Andrzejem Trzaskowskim. Debiutował w 1958 roku w zespole Jazz Believers u boku Krzysztofa Komedy i Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Rok później zaczął grać w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, ojca prezydenta Warszawy Rafała. Występował w Hybrydach i w Stodole. W 1962 roku, razem z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim, założył The Karolak Trio, z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę. Zaczynał od saksofonu. W 1961 roku zrezygnował z niego na rzecz fortepianu, by w końcu po kolejnych 12 latach ostatecznie wybrać organy Hammonda.

Wojciech Karolak nie grał jedynie jazzu. W 1988 roku uczestniczył w nagraniu albumu Obywatela GC „Tak! Tak!”. Komponował też muzykę filmową, między innymi do „Konopielki” Witolda Leszczyńskiego i do serialu „Przyłbice i kaptury” Marka Piestraka. Pisał piosenki rozrywkowe i kabaretowe. Autorką tekstów do wielu z nich była jego żona Maria Czubaszek (zmarła w 2016 roku). Wojciech Karolak był wielokrotnie nagradzany. W 2010 roku uhonorowano go nagrodą „Złoty Fryderyk” za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2016-tym został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za ścieżkę dźwiękową do filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

PARTNERZY