Polski rząd odpowiedział KE w sprawie orzeczeń TSUE: Będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości

17 sierpnia 2021

Polski rząd poinformował Komisję Europejską, że będzie kontynuował reformy wymiaru sprawiedliwości również w obszarach odpowiedzialności sędziów. Komisja Europejska otrzymała odpowiedź rządu na pismo dotyczące ostatnich orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz Izby Dyscyplinarnej.

 

W odpowiedzi zwrócono uwagę, że Trybunał Konstytucyjny dokonuje kontroli konstytucyjności prawa unijnego od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i podkreślono, że Konstytucja stanowi w Polsce najwyższe prawo. Wykazano, że jej nadrzędność nad ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi wynika także z zasady suwerenności narodu. Rząd poinformował Komisję Europejską, że zgodnie z zarządzeniem I prezes Sądu Najwyższego Izbie Dyscyplinarnej nie będą przekazywane do rozpoznania nowe sprawy dotyczące sędziów, wpływające do Sądu Najwyższego. Podkreślono jednocześnie, że rząd nie dysoponuje środkami, które bez naruszenia zasady niezależności władzy sądowniczej, mogłyby spowodować zawieszenie działania izby sądu i skutków wydanych w nim orzeczeń.

Wskazano również, że nieefektywność systemu odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów jest od wielu lat problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości i jednym z powodów niskiego zaufania do niego w polskim społeczeństwie. Rząd zapowiedział kontynuowanie reform wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów i podkreślił, że celem zmian jest poprawa efektywności systemu sądownictwa. W tym kontekście poinformowano o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci, w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma rozpocząć się jeszcze w nadchodzących miesiącach.

W odpowiedzi wystosowanej do Komisji Europejskiej zawarto także podsumowanie polskiego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz przywołano kilkanaście najważniejszych orzeczeń sądów konstytucyjnych innych państw członkowskich w podobnych sprawach. Wskazano, że problem relacji między prawem krajowym a prawem unijnym występuje w wielu państwach członkowskich, których sądy konstytucyjne podkreślają w swoim orzecznictwie prymat konstytucji krajowych oraz przyjmują ścisłą definicję zakresu kompetencji powierzonych Unii Europejskiej. Jednocześnie Komisja została poinformowana, że Polska skorzystała ze swoich praw procesowych, składając wniosek o uchylenie postanowienia TSUE z dnia 14 sierpnia o zastosowaniu środka tymczasowego w sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej.

PARTNERZY

single.php