Prezydent Joe Biden zapewnia o dalszym wsparciu Afganistanu

26 czerwca 2021

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że po wycofaniu swoich wojsk z Afganistanu Stany Zjednoczone nadal będą wspierać ten kraj.

 

Amerykański przywódca spotkał się w Białym Domu z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim
Głównym tematem rozmowy prezydentów Stanów Zjednoczonych i Afganistanu była współpraca obu krajów po wycofaniu wojsk amerykańskich, które na mocy decyzji Joe Bidena opuszczą Afganistan przed zbliżającą się 20. rocznicą zamachów z 11 września. „Decyzja prezydenta Bidena ma historyczny wymiar. Jesteśmy tu, by ją respektować i wspierać” – mówił Aszraf Ghani w Gabinecie Owalnym, dziękując Stanom Zjednoczonym za dotychczasowe wsparcie. Aszraf Ghani oddał też hołd amerykańskim żołnierzom, którzy zginęli lub zostali ranni w Afganistanie.

Joe Biden powiedział, że partnerstwo USA i Afganistanu będzie kontynuowane. „Nasze wojska się wycofują, ale wsparcie dla Afganistanu się nie kończy – mam na myśli wsparcie militarne, ekonomiczne i polityczne” – mówił Joe Biden. Prezydent USA podkreślił, że przyszłość Afganistanu leży w rękach Afgańczyków. Równocześnie Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone nadal będą wspierać finansowo afgańskie wojsko i policję. W przyszłym roku budżetowym Amerykanie przeznaczą na ten cel 3 miliardy 300 milionów dolarów. Kolejne 360 milionów dolarów zostanie przeznaczone na programy rozwojowe. Stany Zjednoczone przekażą też Afganistanowi trzy miliony dawek szczepionki przeciwko Covid-19.

PARTNERZY