Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego

17 sierpnia 2023

Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu na 15 października referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Za jej przyjęciem głosowało 234 posłów. Przeciw niej głosowało 210 posłów. Od głosu wstrzymało się 7 posłów.

Uchwałę przygotowano po przyjęciu przez Sejm – dzisiaj rano- rządowego wniosku o zarządzenie referendum. Projekt przedłożyła sejmowa Komisja Ustawodawcza, a jego sprawozdawcą był wiceprzewodniczący komisji poseł PiS Marek Ast. Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.
Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw. Dokładna treść i kolejność pytań referendalnych brzmi: 1. „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”; 2. „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”; 3. „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”; 4. „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”. Uchwała zawiera również kalendarium przygotowań do referendum. Do 5 września PKW przyjmuje zawiadomienia od uprawionych podmiotów chcących prowadzić kampanię referendalną w mediach publicznych. Do 27 września ustalona zostanie kolejność nadawania spotów. Spoty kampanijne będą emitowane między 29 września a 13 października, czyli do dnia kończącego kamapanię referendalną.

PARTNERZY