Bohaterowie uratowani

7 maja 2015

W Wietrznym Mieście rodacy mają ostatnio kilka powodów do zastanowienia. Oprócz spraw natury ogólnej jak reforma zdrowia, pozwolenia do pracy, powitanie naszych bliskich i zorganizwoanie im zajęć w wakacje, czy udokumentowanie pobytu pojawia się reforma edukacji. Narazie dla dzieci. Chodzi o zwiększenie szans na naukę poprzez umożliwienie pobytu w szkole zamiast przed telewizorami, przy komputerach, tabletach lub i im podobnych zjadaczach czasu. Najkrócej: aby dziatwa mogła sie uczyć należało wykreślić z kalendarza dotychczasowe święto, jeden dzień poświęcony pamięci Kazimierza Pulaskiego i drugi, pamięci odkrywcy Ameryki, Krzysztofa Kolumba. Czy to zarządzenie jest ostateczne? Czy nie można odwołać się od tej decyzji? Od nowego roku szkolnego zarządzenie nowego kalendarza dni wolnych ma obowiązywać uczniów w szkołach publicznych na terenie Wietrznego Miasta. Nikt z radnych nie zwrócił wcześniej uwagi, że przygotowuje sie dobrodziejstwo dla dzieci szkolnych. Sondaże: czy wiesz kim był Pulaski dla Ameryki, pokazują minimalne zainteresowanie zarówno ze strony amerykanów polskiego pochodzenia jak i amerykanów o innych korzeniach. Na jedna szalę wrzucono odkrywcę Ameryki z 1492 oraz bohatera walk o niepodległość tego kraju, z lat 1777-1779. Narazie nie ma mowy, że inny bohater zastąpi dotychczasowych.

Kazimierz Pułaski


Narazie nie ma kandydatów ale przyszłość pokaże. Czy na świecie brak celebrytów?! Internetowi pasjonaci znalezli sposób aby zachować pamięć o naszych bohaterach. Pojawiły się propozycje wystąpienia do władz miasta/stanu o grant czyli środki finansowe na cel oświatowy. Celem tym ma być dobrze przygotowana propozycja promocji osiągnięć „zniesionych bohaterów” dla obywateli tego kraju, ale współcześnie, interesująco, multimedialnie. Promocja powinna zainteresować nie tylko dzieci ale także dorosłych. W życiorysach obu bohaterów można odkryć wiele nieznanych aspektów, zaprezentować je w nowy sposób, może nawet odbrązowić któregoś z bohaterów. Często sąsiadujemy z obywatelami o włoskich korzeniach. Z nimi współpraca od lat owocuje korzystnie dla obu stron. Łatwiej jednak ponarzekać, oprotestować a najbardziej ciekawy projekt skopać, poddać krytyce, pociąć na kawałki i zapomnieć. Poprzez zapomnienie raczej trudno przekazać wiedzę. Taki stan rzeczy rodzi pytania. Czy więcej czasu na naukę w szkole oznacza zdobycie większej ilości wiedzy? Nauka historii Polski w kraju nam bliskim także uległa zdecydowanej modyfikacji. Obywatelom UE, a takżę Świata nie potrzeba wiedzy z historii. Wystarczy dostep do niskopłatnych łącz, których cena ma wzrosnąć, jak baryłka, paliwo, jak życie.

PS. Po konsultacjach z radą d/s edukacji uzyskano następujący kompromis: dzieci podejmą naukę w szkołach publicznych zarówno w Dniu Pulaskiego jak i w Dzień Kolumba, a oprócz zwykłych zajęć będą poznawać historię każdego z tych amerykańskich bohaterów.

PARTNERZY

single.php