Izrael – Polska

8 maja 2015

Zainteresowanie na swiecie budzi najnowsze zblizenie miedzy Polska a Izraelem. W niedziele 28 listopada do Izraela przybyl general Czeslaw Piatas – szef sztabu generalnego polskiej armii, który w ramach zawartego niedawno porozumienia polsko-izraelskiego, ma prowadzic dialog strategiczny miedzy Polska a Izraelem. Oficerowie armii izraelskiej przedstawili polskiemu generalowi sprawe zagrozen z jakimi ma do czynienia Izrael oraz kwestie bezpieczenstwa. Z kolei general Piatas zaprezentowal izraelskim partnerom wnioski i doswiadczenia wynikajace z udzialu polskiego kontyngentu w wojnie w Iraku oraz w misjach pokojowych. Polska wchodzi w sklad sil pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan, gdzie w ramach miedzynarodowego korpusu pokojowego znajduje sie batalion polskich zolnierzy.Wzgórza Golan to strategiczny teren, wykorzysytywany w przeszlosci przez Syrie do ostrzalu i ataków na terytorium Izraela. Przed trzema tygodniami Polske odwiedzil izraelski minister obrony Shaul Mofaz, spotkal sie z polskim MON Jerzym Szmajdzinskim i podpisal umowe torujaca droge do dialogu strategicznego miedzy Izraelem a Polska. Minister Mofaz przywiózl ze soba do Polski pierwsza rakiete antyczolgowa typu spike LR. W ciagu najblizszych 10 lat Polska zamierza zakupic od Izraela 2,765 takich rakiet oraz 264 wyrzutnie przystosowane do wystrzeliwania tych rakiet.

Ale zainteresowanie Izraela Polska nie ogranicza sie tylko do wspólpracy wojskowej. Znany jest fakt, ze wielu obywateli panstwa izraelskiego ma bliskie zwiazki z Polska. Niektórzy z nich urodzili sie w Polsce, inni maja rodziców, którzy wywodza sie z Polski, która opuscili w zwiazku z zawierucha wojenna, lub w wyniku komunistycznych czystek majacych na celu pozbycie sie Zydów z Polski. Po 1 maja biezacego roku, kiedy Polska stala sie czlonkiem Unii Europejskiej, a Polski paszport otwiera drzwi do wszystkich panstw UE, spora grupa obywateli izraelskich, poczuwajacych sie do zwiazków z Polska wystapila do ambasady RP w Tel Avivie o wydanie im polskich paszportów. W kazdy poniedzialek cicha rezydencyjna ulica, Tel Avivu, gdzie miesci sie polska ambasada nagle ozywa. Izraelczycy mlodzi i starzy, ustawiaja sie w kolejce, by siegajac daleko w przeszlosc swoja, lub swej rodziny udowodnic zwiazki z Polska, aby w ten sposób uzyskac polski paszport. Jest w tym sporo ironii, gdyz wsród tych ludzi sa tacy, którzy przed laty pukali w drzwi obcych ambasad w Polsce, aby uzyskac wizy na wyjazd z Polski. Obecnie tendencja ta sie odwrócila, a lepsze zycie moze ich czekac w Polsce. Zapytany przez reportera jeden z petentów w dlugiej kolejce, 43 letni Michael Kerner wyjasnia, ze chcialby otrzymac polski paszport w celu zabezpieczenia przyszlosci sobie i swoim dzieciom. Jego rodzice urodzili sie i wychowali w Polsce, która opuscili w 1957 roku ze wzgledu na wzrost nastrojów antysemickich, co utrudnialo zycie. Michael Kerner uwaza sie za Izraelczyka, gdyz urodzil sie w Izraelu i mówi po hebrajsku i jest zonaty z Izraelka, a mimo to chcialby miec mozliwosc udania sie do bardziej stabilnego kraju niz Izrael.

Marzenie o zydowskiej ojczyznie jest wciaz bardzo mocne w Izraelu, ale trwajacy wciaz konflikt miedzy Izraelczykami a Palestynczykami powoduje, ze wielu mieszkanców Izraela zastanawia sie czy marzenie o ojczyznie jest mozliwe do realizacji. Ataki samobójcze, palestynska intifada i zycie w ciaglym zagrozeniu, jakby w obleganej twierdzy powoduja, ze wielu Izraelczyków mysli powaznie o opuszczeniu kraju. Pisarka Miriam Akavia, która przybyla do Izraela z Polski pod koniec lat 40-tych ubieglego stulecia wskazuje, ze mlodzi Izraelczycy pragna swobodnie podrózowac, a paszport izraelski, ze wzgledu na trwajacy konflikt, stwarza dla jego posiadacza niebezpiczenstwo ataku. Inni Izraelczycy, wystepujacy o polski paszport, chca powrotu do swoich korzeni. Dla wielu polskich Zydów, mieszkajacych w Izraelu kwestia identyfikacji jest bardzo zlozona. Jeszcze w latach 70-tych niektórzy poslowie w parlamencie izraelskim uzywali w debatach jezyka polskiego. Do polskiej ambasady w Tel Avivie wplywa miesiecznie 100 wniosków o przyznanie polskich paszportów. Ale wladze w Warszawie nie rozpatruja zbyt szybko tych wniosków. Wciaz nierozwiazana zostaje kwestia wlasnosci zydowskiej w Polsce. Obecnie zwrot przysluguje tylko organizacjom zydowskim.

PARTNERZY